statystyki

W jakich przypadkach firma może stosować zerową stawkę VAT

autor: Łukasz Zalewski25.02.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.02.2014, 08:44
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) jest obłożona zerowym podatkiem, jeśli – co do zasady – zarówno sprzedawca, jak i nabywca są podatnikami VAT UE. Dostawca musi zgromadzić dowody, że towary dotarły na terytorium innego kraju członkowskiego. Inne wymogi obowiązują w przypadku, gdy przedsiębiorca zapewnia własny transport, a inne, gdy korzysta z usług przewoźnik.

Rozwiązanie, zgodnie z którym WDT jest opodatkowana, ale podlega stawce 0 proc., pozwala sprzedawcy odliczyć VAT zapłacony przy zakupie towarów i sprzedać je kontrahentowi z Unii Europejskiej bez naliczania daniny. Obaj muszą mieć jednak status podatnika VAT UE (choć są od wyjątki – patrz ramka) oraz spełnić wiele wymogów dokumentacyjnych. Te ostatnie są w praktyce źródłem problemów. Tym poważniejszych, że przedsiębiorca, który nie dopełni formalności, może stracić prawo do preferencyjnego opodatkowania, co oznacza obowiązek odprowadzenia VAT w wysokości 23 proc. (stawka podstawowa).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane