statystyki

W jakich przypadkach firma może stosować zerową stawkę VAT

autor: Łukasz Zalewski25.02.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.02.2014, 08:44
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) jest obłożona zerowym podatkiem, jeśli – co do zasady – zarówno sprzedawca, jak i nabywca są podatnikami VAT UE. Dostawca musi zgromadzić dowody, że towary dotarły na terytorium innego kraju członkowskiego. Inne wymogi obowiązują w przypadku, gdy przedsiębiorca zapewnia własny transport, a inne, gdy korzysta z usług przewoźnik.

Rozwiązanie, zgodnie z którym WDT jest opodatkowana, ale podlega stawce 0 proc., pozwala sprzedawcy odliczyć VAT zapłacony przy zakupie towarów i sprzedać je kontrahentowi z Unii Europejskiej bez naliczania daniny. Obaj muszą mieć jednak status podatnika VAT UE (choć są od wyjątki – patrz ramka) oraz spełnić wiele wymogów dokumentacyjnych. Te ostatnie są w praktyce źródłem problemów. Tym poważniejszych, że przedsiębiorca, który nie dopełni formalności, może stracić prawo do preferencyjnego opodatkowania, co oznacza obowiązek odprowadzenia VAT w wysokości 23 proc. (stawka podstawowa).


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane