Najem, podnajem, dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze stanowią odrębny od działalności gospodarczej przychód opodatkowany według skali lub ryczałtem, jeżeli nie obejmują składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Od kwoty płaconego przez wynajmującego czynszu, podatnik zapłaci podatek w wysokości 18%, 32% (jeśli wybierze opodatkowanie na zasadach ogólnych), lub 8,5% (w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
Podstawa do opodatkowania, tj. czynsz, zostanie jednak co do zasady zmniejszona o połowę, jeśli wynajmowane np. mieszkanie stanowi współwłasność małżonków – każdy z nich musi rozliczyć taki dochód oddzielnie, proporcjonalnie do udziału w zysku.
Tylko jeden z małżonków płaci podatek
Jeśli między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, to uzyskane dochody (przychody) z tytułu najmu nieruchomości stanowiącej ich współwłasność mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków. W tym celu należy złożyć pisemne oświadczenie, w którym wskazane zostanie, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu uzyskanego całego przychodu (dochodu) z najmu.
W zależności od tego, jaką formę opodatkowania zysku z najmu małżonkowie wybierali i kiedy rozpoczęli najem mieszkania, oświadczenie jeden z małżonków będzie mógł złożyć w ciągu roku lub do 20. stycznia. I tak, w przypadku opodatkowania według skali, oświadczenie złoży najpóźniej 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy w roku podatkowym dochód z najmu. Jeżeli natomiast wybrany został ryczałt, stosowne oświadczenie należy przekazać do urzędu skarbowego do 20. stycznia roku podatkowego. Jeśli pierwszy przychodów z najmu osiągnięty zostanie natomiast w ciągu roku podatkowego, czas na złożenie oświadczenie mija w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt. Małżonkowie, którzy otrzymają więc pierwszy czynsz za luty, mają czas na złożenie takiego oświadczenia do 20. marca.