Wywłaszczenie z podatkiem
Liniowy, czyli budowlany
Sądy: nie ma zwolnienia
Ekspert: brakuje definicji
Zdaniem Wojciecha Kotowskiego, doradcy podatkowego w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, źródłem sporów jest to, że ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się sformułowaniami, które nie są w niej zdefiniowane. Takimi jak właśnie „budynek” i „budowla”. Dlatego sądy sięgają do orzecznictwa dotyczącego prawa budowlanego.
– Jednak w praktyce występują również poglądy odmienne. W interpretacji MF z 19 września 2012 r. (sygn. ITPP1/443-886a/12/BJ) zostało potwierdzone stanowisko podatnika, zgodnie z którym droga gruntowa to budowla w rozumieniu VAT – zauważa ekspert.
Kotowski zwraca uwagę na to, że w dyrektywie VAT pojęcie „budowli” w ogóle nie występuje, za to posługuje się ona terminem „budynek” rozumianym jako „dowolna konstrukcja trwale związana z gruntem”.
– Pojęcie budynku w rozumieniu dyrektywy VAT (także, niestety, niejednoznaczne) pokrywa się co do zasady z pojęciem budynku oraz budowli w prawie budowlanym. Zakres ten nie zawsze jest jednak spójny. Z tego powodu, tak długo nie można wykluczyć ryzyka podatkowego, jak długo nie będzie definicji w ustawie o VAT – mówi ekspert.