statystyki

Budżet nie zarobi na zwrocie wywłaszczonych terenów

autor: Mariusz Szulc30.05.2014, 07:42; Aktualizacja: 30.05.2014, 08:33
podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Spadkobierca, który sprzeda odzyskaną działkę, wcześniej znacjonalizowaną, nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży. Nawet jeśli od zwrotu gruntu nie upłynęło jeszcze pięć lat – uznał WSA w Łodzi.

Chodziło o grunt wywłaszczony w 1972 r. na rzecz państwa, który miał posłużyć do powiększenia parku miejskiego. Trzy lata później został on podzielony na dwie odrębne działki, ale ostatecznie tylko jedna z nich została wykorzystana pod park. Spadkobiercy byłej właścicielki wystąpili więc o zwrot drugiej działki.

Powołali się na art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 518). Wynika z niego, że jeżeli nieruchomość nie została wykorzystana na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, to jej poprzedni właściciel lub spadkobierca może żądać jej zwrotu, pod warunkiem że odda odszkodowanie albo nieruchomość, którą otrzymał w zamian.

Pięć lat nie ma znaczenia dla sądu


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane