statystyki

Budżet nie zarobi na zwrocie wywłaszczonych terenów

autor: Mariusz Szulc30.05.2014, 07:42; Aktualizacja: 30.05.2014, 08:33
podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Spadkobierca, który sprzeda odzyskaną działkę, wcześniej znacjonalizowaną, nie zapłaci PIT od dochodu ze sprzedaży. Nawet jeśli od zwrotu gruntu nie upłynęło jeszcze pięć lat – uznał WSA w Łodzi.

Chodziło o grunt wywłaszczony w 1972 r. na rzecz państwa, który miał posłużyć do powiększenia parku miejskiego. Trzy lata później został on podzielony na dwie odrębne działki, ale ostatecznie tylko jedna z nich została wykorzystana pod park. Spadkobiercy byłej właścicielki wystąpili więc o zwrot drugiej działki.

Powołali się na art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 518). Wynika z niego, że jeżeli nieruchomość nie została wykorzystana na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, to jej poprzedni właściciel lub spadkobierca może żądać jej zwrotu, pod warunkiem że odda odszkodowanie albo nieruchomość, którą otrzymał w zamian.

Pięć lat nie ma znaczenia dla sądu


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane