Co do zasady paliwo przywożone przez podróżnego uznawane jest za jego bagaż osobisty, od którego nie trzeba płacić cła, VAT oraz akcyzy. Konieczne jest jednak spełnienie łącznie trzech warunków. - mówi Anna Hatała-Wanat, młodszy ekspert Służby Celnej, Izba Celna w Olsztynie.

Do sądów administracyjnych coraz częściej trafiają spory dotyczące cła oraz podatków od paliwa przywożonego przez polskich podróżnych z Obwodu Kaliningradzkiego. Dotyczą tego, ile i w jakich okolicznościach można go przywieźć bez płacenia danin. Jakie są przyczyny i skala tego zjawiska?

Zainteresowanie Polaków paliwem z Obwodu Kaliningradzkiego wynika przede wszystkim z różnicy cen. U naszego sąsiada jest ono o około połowę tańsze niż w Polsce. Nie bez znaczenia było także wprowadzenie ułatwień przy przekraczaniu granicy w ramach małego ruchu granicznego. Dzięki nim z miejscowości przygranicznych można wyjechać do Rosji i wrócić stamtąd w mniej niż godzinę. Skutkiem tego jest ponad 6 mln podróżnych, którzy w 2013 r. przekroczyli granicę z Obwodem Kaliningradzkim. Około połowa z nich to Polacy.