Prawo do miejsca w garażu wielostanowiskowym to nie to samo co nieruchomość. Nawet jeśli uzyskane pieniądze zostaną wykorzystane na tzw. własny cel mieszkaniowy, nie będą zwolnione z PIT.

Kobieta sprzedała nieruchomość (mieszkanie) wraz z udziałem w garażu wielostanowiskowym przed upływem pięciu lat od chwili, gdy je nabyła. Uzyskane pieniądze zamierzała przeznaczyć w ciągu dwóch lat na własny cel mieszkaniowy (kupno i remont nowego lokalu), co pozwoliłoby jej nie płacić podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz 21 ust. 25 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.). Zapytała, czy 20 tys. zł uzyskane ze sprzedaży prawa do korzystania z garażu i wydane we wspomniany sposób także będzie wolne od PIT.

Odpowiedź izby skarbowej ją rozczarowała. Urzędnicy wyjaśnili, że zasady dotyczące opodatkowania oraz zwolnień odnoszących się do nieruchomości obejmują tylko niektóre prawa majątkowe, np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź prawo wieczystego użytkowania gruntu. Nie dotyczą jednak sprzedaży własnego miejsca parkingowego w garażu wielostanowiskowym. Dochód z takiej transakcji jest opodatkowany tak, jak sprzedaż innych praw majątkowych według skali podatkowej (18 i 32 proc.).