statystyki

VAT 2014: Zmieniają się zasady powstawania prawa do odliczenia

04.11.2013, 09:50; Aktualizacja: 04.11.2013, 09:52
VAT

VATźródło: ShutterStock

O tym, kiedy podatnicy mogą dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT naliczonego, od 1 stycznia 2014 r. nie będzie decydował moment otrzymania faktury, lecz okres rozliczeniowy, w którym prawo to powstało.

Z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnicy mogą korzystać przede wszystkim w ramach deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, w których prawo to powstało. Obecnie zasadą jest, że prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (zob. art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Zasada ta obowiązywać będzie tylko do końca 2013 r. Od 1 stycznia 2014 r. z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynikać będzie zasada, że prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zmiana ta dostosowała brzmienie polskich przepisów do przepisów unijnych, gdyż art. 167 dyrektywy 2006/112/WE stanowi, że prawo do odliczenia powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane