statystyki

VAT 2014: Zmieniają się zasady powstawania prawa do odliczenia

04.11.2013, 09:50; Aktualizacja: 04.11.2013, 09:52
VAT

VATźródło: ShutterStock

O tym, kiedy podatnicy mogą dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT naliczonego, od 1 stycznia 2014 r. nie będzie decydował moment otrzymania faktury, lecz okres rozliczeniowy, w którym prawo to powstało.

Z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatnicy mogą korzystać przede wszystkim w ramach deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, w których prawo to powstało. Obecnie zasadą jest, że prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (zob. art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Zasada ta obowiązywać będzie tylko do końca 2013 r. Od 1 stycznia 2014 r. z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynikać będzie zasada, że prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Zmiana ta dostosowała brzmienie polskich przepisów do przepisów unijnych, gdyż art. 167 dyrektywy 2006/112/WE stanowi, że prawo do odliczenia powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane