statystyki

VAT: Brak jedności w rządzie odbija się na gminnych finansach

autor: Grażyna Leśniak24.10.2013, 09:19; Aktualizacja: 24.10.2013, 09:26
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Koszty przebudowy kolizji urządzeń infrastruktury technicznej oraz późniejsze nieodpłatne przekazanie ich w zarząd samorządom mogą wpłynąć na kwalifikowalność VAT w projektach realizowanych za pieniądze unijne w sektorze transportu.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) jest drugim po resorcie rozwoju regionalnego, które ostrzega gminy o negatywnych skutkach uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13). Zgodnie z nią gminne jednostki budżetowe nie mogą być podatnikami VAT. W efekcie samorządy będą musiały zwracać część otrzymanych środków, jeśli okaże się, że podatek ten można teraz odzyskać. Unia Europejska stoi bowiem na stanowisku, że jeżeli tylko VAT w jakikolwiek sposób może zostać odliczony czy odzyskany, to nie może być uznawany za wydatek kwalifikowalny, który powiększa kwotę unijnego wsparcia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane