statystyki

VAT: Brak jedności w rządzie odbija się na gminnych finansach

autor: Grażyna Leśniak24.10.2013, 09:19; Aktualizacja: 24.10.2013, 09:26
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Koszty przebudowy kolizji urządzeń infrastruktury technicznej oraz późniejsze nieodpłatne przekazanie ich w zarząd samorządom mogą wpłynąć na kwalifikowalność VAT w projektach realizowanych za pieniądze unijne w sektorze transportu.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) jest drugim po resorcie rozwoju regionalnego, które ostrzega gminy o negatywnych skutkach uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13). Zgodnie z nią gminne jednostki budżetowe nie mogą być podatnikami VAT. W efekcie samorządy będą musiały zwracać część otrzymanych środków, jeśli okaże się, że podatek ten można teraz odzyskać. Unia Europejska stoi bowiem na stanowisku, że jeżeli tylko VAT w jakikolwiek sposób może zostać odliczony czy odzyskany, to nie może być uznawany za wydatek kwalifikowalny, który powiększa kwotę unijnego wsparcia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane