Czasami właściciele sklepów sami proszą klientów o przekazywanie im informacji o tym, że sprzedawca nie wystawia dokumentu sprzedaży. Rzetelna ewidencja w kasie fiskalnej pozwala im rozliczyć pracowników - mówi Tomasz Sokolnicki, dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie.

Z roku na rok w ramach akcji „Weź paragon” przeprowadzanej w czasie wakacji i zimowych ferii do budżetu państwa wpływa coraz więcej pieniędzy z mandatów. Coraz większa grupa przedsiębiorców jest też kontrolowana.

W Małopolsce rzeczywiście urzędy skarbowe kontrolują coraz więcej podmiotów, ale jednak ukaranych jest z roku na rok mniej i to nas bardzo cieszy. Przykładowo w wakacje 2012 r. sprawdzono 18 tys. sprzedawców, z czego 18 proc., czyli ok. 3300, zostało ukaranych mandatami. Latem tego roku z 24 tys. skontrolowanych tylko 13 proc., tj. ok. 3100, zostało ukaranych. To pokazuje, że coroczna akcja „Weź paragon” przynosi zamierzone efekty. To pokazuje, że akcja przynosi oczekiwane rezultaty, bo to właśnie wpływy podatkowe z uczciwie prowadzonego biznesu, a nie kary z nałożonych mandatów są naszym celem. To też wkład administracji podatkowej w tworzenie warunków do zdrowej konkurencji i eliminowanie z rynku nieuczciwych sprzedawców, którzy zaniżają ceny, gdyż nie odprowadzają VAT czy podatku dochodowego.