Podatek dochodowy od osób prawnych za 2012 rok rozliczyło prawie o 22 tys. podatników więcej niż za 2011 rok. Wykazali jednak o ponad 3 mld zł podatku mniej do zapłaty – wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.
Rozliczenie CIT / Dziennik Gazeta Prawna
W sumie do fiskusa trafiło prawie 373,8 tys. deklaracji CIT za 2012 r. złożonych przez przedsiębiorstwa i ponad 5,2 tys. przesłanych przez banki i pozostałe instytucje finansowe. Łącznie wykazali oni 28,4 mld zł podatku należnego.
Marcin Sidelnik, dyrektor w firmie PwC, zwraca uwagę, że pomimo wzrostu liczby podatników, wartość wykazanych przez nich w 2012 r. przychodów zmniejszyła się, podczas gdy koszty ich uzyskania kształtowały się na porównywalnym poziomie jak rok wcześniej.
Mniejsze wpływy podatkowe spowodowane były także tym, że o ponad 11 proc. więcej podatników niż przed rokiem wykazało stratę podatkową. W CIT za 2012 rok zwiększyła się ona o 6,5 mld zł w porównaniu do rozliczenia za 2011 rok i wyniosła 41 mld zł.
– Cały czas podmioty odliczają też straty z lat poprzednich, które skumulowały się w ostatnich dwóch latach. W rozliczeniu za 2012 rok było to ok. 13,6 mld zł – podkreśla ekspert.
Jak tłumaczy, przedsiębiorcy mogą w danym roku odliczyć do 50 proc. strat wykazanych w ostatnich pięciu latach. – Przedstawione przez resort finansów dane potwierdzają, że cały czas odczuwalne są efekty kryzysu finansowego, który na świecie trwa już pięć lat, a u nas doprowadził do spowolnienia gospodarczego w ostatnich kilku latach – twierdzi Marcin Sidelnik.
Z dokumentu podsumowującego rozliczenie CIT wynika, że jak co roku podatnicy chętnie korzystali z różnego rodzaju odliczeń i ulg (patrz ramka). Znacznie zwiększyła się kwota odliczeń od dochodu i od podstawy opodatkowania. Przykładowo mimo że w rozliczeniu za 2012 rok z odliczenia wydatków na nabycie nowych technologii skorzystało mniej podatników niż rok wcześniej, tj. 94 (za 2011 rok – 97) – to odliczyli oni znacznie większą kwotę – 439,4 mln zł (za 2011 rok – 271 mln zł).