Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rejestrują sprzedaż za pomocą kas fiskalnych, pozostaną bezkarni jednak tylko do końca roku – dowiaduje się Radio ZET. Odpowiednie pisma resort finansów wysłał do Urzędów Kontroli Skarbowej.

Nowe przepisy dotyczące umieszczania na paragonach fiskalnych dokładniej nazwy pozwalającej na jednoznaczną identyfikację towarów wejdą w życie 1 października. Chociaż zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych, weszły w życie 1 kwietnia br., nie wymagają wymiany stosowanych wcześniej urządzeń, a przedsiębiorcy mają do 30 września okres przejściowy na przestawienie kas przez serwisantów i dostosowanie ich do nowych wymagań, to zdaniem Radia ZET większość sklepów i hurtowni nie zdąży wprowadzić zmian.

Według szacunków Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji polskie sklepy na dostosowanie kas fiskalnych do nowych przepisów lub zakup nowych urządzeń będą musiały wydać około 90 milionów złotych.

Zakup nowych kas fiskalnych będzie niezbędny ze względu na konieczność umieszczania na paragonie numeru NIP nabywcy. Ministerstwo Finansów uspokaja jednak, że nawet po 1 października 2013 roku przedsiębiorcy nie będą musieli wymieniać kas fiskalnych na nowe, aż do momentu ich zużycia.

Zakup nowego urządzenia będzie się wtedy wiązał z koniecznością spełnienia nowych wymogów.