Ministerstwo Finansów wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom grup producentów rolnych (GPR) i zmodyfikuje ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) i CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.) tak, że oszacowanie ich dochodu przez organy podatkowe nie będzie możliwe. Zmiana została zapowiedziana w piśmie (DD7/063/79/KUS/RD-78322/13) do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które postulowało uproszczenia dla rolników.
Problemy sygnalizował też Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza. Podkreślał, że urzędnicy kontrolujący GPR nie uwzględniają specyfiki ich funkcjonowania, kwestionują rozliczenia między rolnikiem i grupą oraz grupą i odbiorcą zewnętrznym, a skutkiem tego bywa oszacowanie dodatkowego dochodu i podatku. Tymczasem GPR nie jest tworzona, aby osiągać zysk, ale po to, aby pomagać członkom we wprowadzaniu ich produktów na rynek. Nie można więc jej traktować jako podmiotu działającego komercyjnie.
– Zmiana zapowiedziana przez resort finansów rozwiązałaby dotychczasowe problemy grup producentów rolnych – uważa Maria Kukawska, partner w Stone & Feather Tax Advisory. Organy kontrolne nie mogłyby bowiem kwestionować stosowanych przez GPR cen. Analogiczne problemy dotyczą grup producentów owoców, które liczą, że również zostaną objęte zmienionymi przepisami.