W okresie letnim podczas jazdy samochodem okulary przeciwsłoneczne wydają się być nieodłącznym elementem podróży, zwłaszcza dla osoby, która w trasie spędza większość czasu pracy. Przedsiębiorca prowadzący działalność wymagającą pokonania samochodem sporej liczby kilometrów, bez okularów słonecznych często nie będzie mógł pracować – zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W takiej sytuacji okulary przeciwsłoneczne są zatem związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy można zatem ich wartość rozliczyć w kosztach podatkowych i pomniejszyć tym samym wysokość podatku?
Fiskus na „nie”
Zgodnie z przepisami podatkowymi, kosztami uzyskania przychodów, o których wartość przedsiębiorca może obniżyć podstawę do opodatkowania, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Listę wyjątkowych wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów podatkowych, zawiera w art. 23 ustawy o PIT. Jeśli zatem konkretny wydatek nie został wymieniony w tym artykule, a ponoszący go przedsiębiorca jest w stanie racjonalnie wykazać jego związek z prowadzoną przez siebie działalnością, w dodatku dysponuje dokumentami potwierdzającymi poniesienie go, może rozliczyć wydatek w kosztach podatkowych.
I tak też powinno być z wydatkiem poniesionym na zakup okularów słonecznych, gdyż nie zawiera się on w podanym wyżej artykule. Niestety, organy podatkowe często w tej sprawie mają odmienne stanowisko, wskazując na brak możliwości wykazania bezpośredniego związku między noszeniem okularów przeciwsłonecznych, a wysokością osiągniętego przychodu.
Przeciwsłoneczne korekcyjne także zwykłym wydatkiem
Przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej nie zaliczy także wydatków poniesionych na zakup specjalistycznych ochronnych okularów przeciwsłonecznych. W interpretacji indywidualnej z dnia 24.09.2010 r. o sygn. ILPB1/415-765/10-2/AMN Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podkreśla, że zakup tego typu okularów ma na celu wyłącznie ochronę zdrowia przedsiębiorcy, a co za tym idzie, jako uwarunkowany stanem zdrowia przedsiębiorcy, nie jest związany z wykonywaną przez niego działalnością.
W przypadku bowiem zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do nabycia korekcyjnych szkieł niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Bezpośrednim zatem celem poniesienia wydatków na przeciwsłoneczne okulary korekcyjne jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z działalności gospodarczej. Wydatek ten ma zatem charakter osobisty.
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care