Jakie są podatkowe konsekwencje zakończenia działalności

autor: Magdalena Majkowska17.06.2013, 07:09; Aktualizacja: 18.06.2013, 12:44
Tomasz Balcerak doradca podatkowy w Rödl &; Partner

Tomasz Balcerak doradca podatkowy w Rödl &; Partnerźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy Prasowe

Likwidacja firmy prowadzonej przez osoby fizyczne – czy to w formie jednoosobowej działalności, czy w ramach spółki osobowej – wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności w organach rejestracyjnych oraz ZUS. Zamknięcie działalności oznacza też konieczność zakończenia spraw podatkowych. Obowiązki rozliczeniowe mogą wystąpić zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.

Dla byłych przedsiębiorców istotne jest, że w podatku dochodowym likwidacja działalności gospodarczej nie skutkuje obecnie obowiązkiem zapłaty podatku od remanentu likwidacyjnego. Warto przypomnieć, że taka danina występowała w przepisach do końca 2010 r. Dochód z likwidacji opodatkowany był zryczałtowanym 10-proc. PIT. Podatek należało uiścić w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) prowadzenia działalności. W związku z tym, że dochód z remanentu likwidacyjnego podlegał opodatkowaniu, nie trzeba było płacić podatku w przypadku późniejszej sprzedaży składników majątku pozostałych po likwidacji firmy. Obecnie opodatkowanie jest przesunięte właśnie do momentu ich zbycia.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane