Już pod koniec tygodnia Idea Bank ma udostępnić bezpłatne narzędzie do księgowości online. Ma ono być skierowane do przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzą np. książkę przychodów i rozchodów. Klienci banku mogą liczyć na zintegrowanie rachunku z programem. Czy to zmieni rynek usług księgowych? Biura rachunkowe nie obawiają się konkurencji.
– Nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i mające miesięcznie po kilka dokumentów do zaksięgowania nie mają odpowiedniej wiedzy ani nawet czasu na prowadzenie rozliczeń podatkowych. Szczególnie, że system podatkowy ulega ciągłej zmianie – podkreśla Mariola Koziatka, właścicielka KoMa Tax Usługi Księgowe.
Rewolucji nie obawia się też Justyna Dwojak, właścicielka Biura Rachunkowego Insignis. – Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które nie mają świadomości konsekwencji błędów w rozliczeniach podatkowych – uważa.
Według Małgorzaty Szczepańskiej, rzecznika prasowego zarządu głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, darmowa księgowości online może być interesująca przede wszystkim dla właścicieli nowo powstających firm, którzy nie są jeszcze przywiązani do konkretnych programów. Ci, którzy już działają na rynku, mogą opornie podchodzić do darmowych0 nowości, ponieważ będzie to wymagało zmiany przyzwyczajeń.
– Zintegrowanie usługi z kontem bankowym niewątpliwie jednak ułatwi dostęp do zewnętrznego finansowania firmy – zaznacza Małgorzata Szczepańska.
Jej zdaniem wprowadzenie tej aplikacji nie będzie rewolucją, a raczej ewolucją.