Do końca roku mają być gotowe unijne przepisy ścigające oszustów podatkowych. Tak uzgodnili na szczycie w Brukseli europejscy liderzy. Chodzi o automatyczną wymianę informacji bankowych między unijnymi krajami. Objęłaby ona nie tylko oszczędności na kontach, ale także fundusze emerytalne, czy dochody z papierów wartościowych.

O wspólnych uzgodnieniach poinformował na zakończenie szczytu szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przypominając o skali nadużyć - rocznie Unia traci na oszustwach podatkowych prawie bilion euro.

„W czasie kiedy wprowadzane są oszczędności, kiedy dochodzi do napięć społecznych, walka z oszustwami podatkowymi to kwestia uczciwości i wiarygodności. Z tymi nikczemnymi praktykami żaden kraj nie jest w stanie walczyć sam” - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

By jednak automatyczna wymiana informacji bankowych w Unii weszła w życie potrzebna jest zgoda Austrii i Luksemburga, czyli krajów które do tej pory stawiały opór. Teraz zadeklarowały one, że są gotowe złagodzić tajemnicę bankową jeśli równolegle będą się toczyć negocjacje w sprawie umowy ze Szwajcarią o opodatkowaniu dochodów z oszczędności.