Walka z oszustwami podatkowymi tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu. Poinformował o tym przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Początkowo spotkanie unijnych liderów miało być poświęcone sprawom energetycznym, teraz szef Rady rozszerzył program spotkania.

Dyskusja o walce z uchylaniem się od płacenia podatków rozgorzała po ujawnieniu informacji, że 130 tysięcy osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swoje majątki w rajach podatkowych na świecie. „Każdego roku tracimy w Unii bilion euro na oszustwach podatkowych. Nie możemy sobie pozwolić na tolerowanie takiej sytuacji" - powiedział szef Rady Europejskiej.

Dodał, że to niemal tyle samo, co wartość PKB Hiszpanii, piątej co do wielkości gospodarki we Wspólnocie, albo cały, siedmioletni budżet Unii, a także tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru.

25 krajów Unii już jakiś czas temu uzgodniło przepisy dotyczące automatycznej informacji bankowej, by pomóc w walce z oszustwami podatkowymi. Teraz do tej grupy dołączył Luksemburg, który zapowiedział złagodzenie tajemnicy bankowej. Jasnej deklaracji nie złożyła jeszcze Austria, ostatni unijny kraj. Austriacki kanclerz obiecał, że złagodzi tajemnicę, ale nie chce się na to zgodzić minister finansów.