Proporcję w VAT ustala się na podstawie obrotów miesięcznych lub kwartalnych

autor: Przemysław Molik18.03.2013, 07:09; Aktualizacja: 18.03.2013, 08:51
VAT

VATźródło: ShutterStock

Licząc współczynnik proporcji w podatku od towarów i usług, przedsiębiorca powinien brać pod uwagę obrót opodatkowany w relacji do całego swojego obrotu za dany miesiąc, jeśli rozlicza VAT co miesiąc, lub za dany kwartał – jeśli zdecydował się na rozliczenia kwartalne. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • OK(2013-03-18 20:33) Zgłoś naruszenie 00

  "Licząc współczynnik proporcji w podatku od towarów i usług, przedsiębiorca powinien brać pod uwagę obrót opodatkowany w relacji do całego swojego obrotu za dany miesiąc (...) lub za dany kwartał..." - kompletnie nie o to chodzi.
  Zgodnie z wyrokiem ETS z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie nr C-172/96W w przypadku niektórych usług finansowych podstawą opodatkowania jest dodatni wynik finansowy osiągnięty w niesprecyzowanym jednoznacznie "danym okresie".
  Bank utrzymywał że: "obrót z tytułu transakcji wymiany walut powinien być, dla celów współczynnika VAT, kalkulowany jako dodatni wynik zrealizowany pomiędzy pierwszym a ostatnim dniem danego roku podatkowego."
  W opinii WSA przez "dany okres" należy rozumieć: "przewidziany przez ustawę o VAT okres rozliczeniowy - miesięczny lub kwartalny. Tym samym OBRÓT ROCZNY WYLICZONY DO WSPÓŁCZYNNIKA PROPORCJI VAT POWINIEN BYĆ USTALONY JAKO SUMA OBROTÓW OSIĄGNIĘTYCH W POSZCZEGÓLNYCH OKRESACH ROZLICZENIOWYCH (MIESIĘCZNYCH LUB KWARTALNYCH)."
  Cytaty pochodzą z wyroku WSA sygn. akt III SA/Wa 520/11

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane