Na jakiej podstawie zatem rząd obiecuje obniżkę? - "Nie potrafią nic szacować, liczby są wzięte z sufitu. Przecież obniżenie stawki VAT do 22 procent oznaczałoby ubytek około dziewięciu miliardów złotych z planu na 2014 roku" - wylicza profesor. - "No ale politycy się na podatkach nie znają, więc mogą sobie żyć w wirtualnej rzeczywistości."

Nie tylko obniżka VAT-u nie jest możliwa, ale - zdaniem Witolda Modzelewskiego - dojdzie niebawem do podwyżki. Od połowy roku stawki VAT wzrosną do 24, 9 i 6 procent.

- "Te 24 procent grożą nam w sytuacji, jeżeli w końcówce maja okaże się, że relacja naszego długu publicznego do PKB przekroczyła 55 procent. Wówczas rząd będzie musiał podnieść stawkę VAT" - ostrzega Modzelewski. Co prawda ta relacja nie została jeszcze przekroczona, ale to nie uspokaja eksperta. - "Proszę pamiętać, że zgodnie z metodologią stosowaną na przykład przez Eurostat drugi próg ostrożnościowy już przekroczyliśmy. Niezależnie jednak od metodologii dług w relacji do PKB rośnie, więc problem podwyżki stawki VAT jest jak najbardziej aktualny."

Suchej nitki nie pozostawia profesor na pomyśle rządu, aby za niepłacenie VAT-u odpowiadała zarówno firma, która oszukuje, jak i jej kontrahenci.

- "Kierowca tankuje na stacji paliwo. Potem okazuje się, że właściciel stacji unikał płacenia podatku VAT i teraz urząd skarbowy ściga nie tylko jego, ale również kierowcę. I ten, choć nie miał o tym pojęcia, teraz odpowiada przed fiskusem całym swoim majątkiem. Idiotyzm od początku do końca" - grzmi Modzelewski. - "Generalnie założenie jest takie, że skoro tankował Pan taniej, to mógł Pan mieć wiedzę na temat tego, że dystrybutor unika płacenia VAT i związku z tym uczestniczył Pan w całym procederze."

Projekt nowelizacji przepisów już jest gotowy, zatem prawdopodobieństwo, że wejdą one w życie jest bardzo duże. - "W każdym normalnym kraju minister finansów w takiej sytuacji pożegnałby się ze stanowiskiem. Ale u nas nie ma żadnej poważnej debaty, co działa nie tylko na niekorzyść uczciwych podatników, ale degeneruje cały system państwa" - kończy Witold Modzelewski.

Źródło: Money.pl