Wicedyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Brzeziński powiedział IAR, że podobny mechanizm działa w przypadku odpisu 1 procenta na organizacje pożytku publicznego. Dla wielu emerytów czy rencistów samo wypełnianie zeznania podatkowego jest skomplikowaną czynnością, wielu też nie chce korzystać z pomocy biur rachunkowych.

Ksiądz Brzeziński przychyla się do zdania hierarchów Kościoła, że potrzebna będzie długofalowa akcja informacyjna prowadzone przez państwo i związki wyznaniowe. Nie wystarczy informacja z ambony - podkreśla wiceszef polskiego Caritas. Gdyby ograniczyć się tylko do informacji w kościołach, niektóre osoby mogłyby pomyśleć, że środki z jego odpisu będą przeznaczone tylko na miejscową parafię. Ktoś mógłby pomyśleć "Ja nie lubię swojego proboszcza, to nie będę odpisywał" - przypuszcza ksiądz Brzeziński.

Wczoraj strona kościelna i rządowa ustaliły, że Fundusz Kościelny zastąpiony będzie dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0.5 procent. Przez pierwsze lata nowego systemu miałby obowiązywać mechanizm wyrównujący wobec starego poziomu dofinansowania.