Pieniądze na Kościół przekażemy w rozliczeniu z fiskusem

autor: Agnieszka Pokojska22.02.2013, 07:44; Aktualizacja: 22.02.2013, 08:13
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Już w przyszłym roku, rozliczając się z fiskusem za 2013 rok, podatnik będzie mógł przekazać 0,5 proc. swojego PIT na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • yantosh(2013-02-22 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    >>Ekspert uważa też, że konieczne są zmiany, które umożliwiłyby przekazanie 1 proc. PIT na OPP czy też 0,5 proc. PIT na Kościół przez płatnika, <<
    - - - a czy pan ekspert wziął pod uwagę, czy to jest w INTERESIE państwa? To może też prowadzić do wypaczeń.

    Odpowiedz
  • EMERYT - MAREK(2013-02-22 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    a dlaczego ja mam finansować Kościół z moich podatków w koncu jest to instytucja kleryków . Powinno byc tak jak w Niemczech chcę należyć do jakieś sekty lub zgromadzenia to na nie płace składki / nie chce należyć to nie płacę . Demokracja na tym polega ze nie powinno mnie sie zmuszać i uszczęsliwiać obywatela na siłę z PRL kto chciał być w PZPR to płacił składkowe a kto nie był ich członkiem to nie opłacał . \A DZIŚ KOŚCIÓŁ NA SIŁĘ ŻĄDA NA SWOJE UTRZYMANIE - DOSTALI ZWROT MAJĄTKU OD PANSTWA TO NIECH NIM DOBRZE GOSPODARUJĄ TAK BY SIE UTZRYMALI NA RYNKU PRACY JAK KAŻDY OBYWATEL W POLSCE MUSI ŻYĆ Z TEGO ZA ZAPRACUJE .

    Odpowiedz
  • ardeb(2013-02-22 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie będę mógł sam decydować czy dam kościołowi, czy zamiast tego przeleje podobną kwotę na dom dziecka czy inny bardziej zbożny cel.
    Czekałem na takie rozwiązanie.

    Odpowiedz
  • tak i siak(2013-02-22 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma się co cieszyć przedwcześnie. Podobnie było z podatkiem drogowym, który ponoć wliczono w cenę paliwa. I co? Dziurolandia, że zęby wypadają.

    Odpowiedz
  • takiJA(2013-02-22 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    To jest bardzo dobre rozwiązanie, ale...
    1. Ja chciałbym móc przekazać te 0,5% PIT na rzecz mojej parafii.
    2. Kościół (parafie) powinien się z tego rozliczać tak samo jak OPP, np. zamieszczając w Internecie sprawozadania finansowe. W chwili obecnej nikt z wiernych nie wie, na co tak na prawdę i w jakiej wysokości są przeznaczane pieniądze ze biurek czy "tacki". Nie od dziś wiadomo, że kler nie ma zbyt dobrej opinii w społeczeństwie, czemu są po części sami sobie winni - może nie wszyscy, ale nawet kilka "czarnych owiec" pracuje na opinię całej grupy.
    3. Powinny zniknąć opłaty za chrzest, pogrzeb itp. Obecnie każda parafia ma swój indywidualny cennik, a same ceny nie raz potrafią zszokować człowieka.

    Odpowiedz
  • bibi(2013-02-22 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nienawidzę czarnych kiecek i NIE DAM ani grosza -wszystko na OWSIAKA zamiast na PEDOFILI !!!

    Odpowiedz
  • czas(2013-02-22 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze powiedziane-bedzie mogl

    Odpowiedz
  • Anka(2013-02-22 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Za to Kościół się nam odwdzięczy, nie biorąc opłat za chrzty, komunie,bierzmowania, śluby i pogrzeby.

    Odpowiedz
  • AD(2013-02-22 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz aby wziąć ślub, załatwić pochówek lub chrzest dziecka do klechy będziemy biegać z PITem. I biada temu kto nie przekaże 0,5 %. Anatema murowana.

    Odpowiedz
  • KALIF(2013-02-22 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Przestańcie bluźnić i opluwać Kościół!! Walka z Kościołem nikomu nie wyszła na dobre.

    Odpowiedz
  • Co za czasy(2013-02-22 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    To teraz na kolędzie prócz zeszytu dzieci z religii trzeba będzie też dać PIT do wglądu.

    Odpowiedz
  • Ami(2013-02-22 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Te pieniądze powinny iść na szpitale, żłobki,przedszkola a nie na utrzymywanie darmozjadów którzy szerzą ciemnotę i zacofanie.

    Odpowiedz
  • jeszcxze trochę(2013-02-22 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że wolno nam przekazać środki określone ustawą na kościół, ale konkretnie na jaki i ten musi się rozliczyć jak każdy podatnik z tych kwot.Jeżeli tego nie będzie , to Polacy pokażą kościołopwi co o ich dochodach myślą, jeszcze trochę... .

    Odpowiedz
  • Podatek koscielny(2013-02-22 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem zwolennikiem podatku koscielnego, jako dodatkowego obok podatku dochodowego.

    Taki podatek funkcjonuje w Austrii i w Niemczech. W Austrii wynosi 1% od zarobkow brutto, a w Niemczech poludniowych, w Bawarii i Badenii wynosi
    8-9% od naliczonego podatku PIT.

    W ramach podatku koscielnego wykonywane sa wszystkie uslugi bez dodatkowych platnosci.

    Uwazam, ze Polska powinna wprowadzic podatek koscielny i zrezygnowac z dotacji panstwa, jak rowniez z darowizn na rzecz Kosciola odpisywanych od podatku dochodowego.

    Odpowiedz
  • olto(2013-02-23 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    To po co te odpisy jeżeli kościół i tak dostanie swoje dotychczasowe pieniądze ,chyba że w razie otrzymania mniejszej kwoty z odpisów,RZĄD z własnej kieszeni dopłaci.Idiotów z ludzi robią!!!.

    Odpowiedz
  • Jasieńko(2013-02-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Powinna być możliwość deklarowania odpisu na kościół nie tylko na jeden rok ale również "do odwołania". Ci co piszą , iż odpis zwolni ich z opłat za świadczenia kościelne, jak myślę, nie uważali na lekcjach rachunków.

    Odpowiedz
  • ON(2013-02-23 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego te czarne k..wy nie pracują? Ułuda biednym zbawieniem jest?
    Dość średniowiecza . Polska za solidarności i PO jest zaściankiem europy.

    Odpowiedz
  • ON(2013-02-23 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję 1 % przekazywać na walkę z czarnymi złodziejami (nierobami)
    Następca Tzw. Chrystusa ,oszołom Rydzyk ,jeżdżący samochodem wartym
    500.000 zł . za pieniądze " moherowych beretów".
    Córki tych "parafianek" w większości to "panienki" ze wsi ,jak i one.

    Odpowiedz
  • matka(2013-02-24 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    mafia czarna niech weżnie się za robotę do kamieniołomów

    Odpowiedz
  • K(2013-02-24 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    To co odpis od netto i 0,5%od podatku?I jeszcze z budżetu przecież to jest chore!Podobno nie jesteśmy państwem katolickim i to gwarantuje konstytucja więc gdzie ja żyję?Jestem katoliczką z wyboru a nie "beretem" i uważam,że każdy mój rodak powinien mieć prawo wyboru a nie zrzucać się na jedyną uprzywilejowaną religię.Czyżby powrót do przeszłości (daniny,arendy etc.)a może warto dać ludziom szansę przed tym czego najbardziej się obawiają tzn.że nie zostanie godnie pochowany?Te pomniki na pokaz,miasta-cmantarze,opłaty nie wiem za co!Moja religia mówi :z prochu jesteś i w proch się obrócisz to po co mi pomnik?Chcę aby mnie pamiętano a nie żeby płacono za pamięć o mnie!

    Odpowiedz