Spadkobiercy odpowiadają przed fiskusem za zobowiązania zmarłego. Jeżeli zaległości są duże, warto rozważyć, czy nie lepiej będzie spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza albo nawet odrzucić.

Czy istotny jest sposób przyjęcia spadku

Podatnikowi niedawno zmarł ojciec, który prowadził działalność gospodarczą i nie zawsze regulował swoje zobowiązania podatkowe w terminie. Syn i jego rodzeństwo obawiają się odziedziczenia zaległości wobec fiskusa. Czy to, w jakiej formie przyjmą spadek, będzie miało znaczenie dla ich odpowiedzialności za długi podatkowe ojca?

Czy można żądać zwrotu nadpłaconego podatku

W ubiegłym roku podatnik wpłacał bardzo wysokie zaliczki na podatek dochodowy. Jednak jesienią interesy nie szły dobrze, więc w rozliczeniu rocznym wykazałby stratę i mógłby liczyć na zwrot nadpłaty podatku. W lutym zmarł. Czy jego spadkobiercy mogą odzyskać nadpłacone pieniądze?

Czy spadkobierca może wziąć udział w postępowaniu

Podczas trwającego postępowania podatkowego zmarł właściciel firmy, którą organy podatkowe podejrzewały o wyłudzanie VAT za pomocą fikcyjnych faktur. Czy córka zmarłego przedsiębiorcy może uczestniczyć w postępowaniu?

Czy spadkobierca sam musi się zgłosić do organu

Podatnik otrzymał w spadku po ojcu dom i sklep. Rodzic składał PIT w urzędzie skarbowym w Krakowie właściwym ze względu na miejsce położenia domu (był w nim zameldowany), a VAT rozliczał w urzędzie znajdującym się w Lublinie – tam, gdzie mieścił się sklep. Sam mieszkał z najstarszą córką w Warszawie. Czy syn musi regulować długi podatkowe ojca w różnych urzędach?

Czy spadkobierca odpowiada również za odsetki

Syn otrzymał decyzję organu podatkowego, z której wynika, że jako spadkobierca musi zapłacić PIT za zmarłą matkę. Czy jeżeli nie ureguluje długów, fiskus naliczy odsetki?

Czy osoba, która otrzymała zapis, odpowiada za długi

Podatniczka dostała po śmierci przyjaciółki lokal mieszkalny. Nie jest jednak spadkobierczynią, ponieważ nieruchomość otrzymała w drodze zapisu. Czy będzie musiała wraz ze spadkobiercami zapłacić zaległości wobec fiskusa?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak postępować w przypadku odziedziczenia długów podatkowych
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania