Spadkobiercy odpowiadają przed fiskusem za zobowiązania zmarłego. Jeżeli zaległości są duże, warto rozważyć, czy nie lepiej będzie spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza albo nawet odrzucić.
Spadkobiercy odpowiadają przed fiskusem za zobowiązania zmarłego. Jeżeli zaległości są duże, warto rozważyć, czy nie lepiej będzie spadek przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza albo nawet odrzucić.
Podatnikowi niedawno zmarł ojciec, który prowadził działalność gospodarczą i nie zawsze regulował swoje zobowiązania podatkowe w terminie. Syn i jego rodzeństwo obawiają się odziedziczenia zaległości wobec fiskusa. Czy to, w jakiej formie przyjmą spadek, będzie miało znaczenie dla ich odpowiedzialności za długi podatkowe ojca?
W ubiegłym roku podatnik wpłacał bardzo wysokie zaliczki na podatek dochodowy. Jednak jesienią interesy nie szły dobrze, więc w rozliczeniu rocznym wykazałby stratę i mógłby liczyć na zwrot nadpłaty podatku. W lutym zmarł. Czy jego spadkobiercy mogą odzyskać nadpłacone pieniądze?
Podczas trwającego postępowania podatkowego zmarł właściciel firmy, którą organy podatkowe podejrzewały o wyłudzanie VAT za pomocą fikcyjnych faktur. Czy córka zmarłego przedsiębiorcy może uczestniczyć w postępowaniu?
Podatnik otrzymał w spadku po ojcu dom i sklep. Rodzic składał PIT w urzędzie skarbowym w Krakowie właściwym ze względu na miejsce położenia domu (był w nim zameldowany), a VAT rozliczał w urzędzie znajdującym się w Lublinie – tam, gdzie mieścił się sklep. Sam mieszkał z najstarszą córką w Warszawie. Czy syn musi regulować długi podatkowe ojca w różnych urzędach?
Syn otrzymał decyzję organu podatkowego, z której wynika, że jako spadkobierca musi zapłacić PIT za zmarłą matkę. Czy jeżeli nie ureguluje długów, fiskus naliczy odsetki?
Podatniczka dostała po śmierci przyjaciółki lokal mieszkalny. Nie jest jednak spadkobierczynią, ponieważ nieruchomość otrzymała w drodze zapisu. Czy będzie musiała wraz ze spadkobiercami zapłacić zaległości wobec fiskusa?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak postępować w przypadku odziedziczenia długów podatkowych
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama