Rośnie popularność e-deklaracji. Jeśli utrzyma się tendencja z lat poprzednich, to w tym roku podatnicy prześlą przez internet ponad 20 milionów takich dokumentów.
Najbardziej popularne formularze przesyłane drogą elektroniczną to: PIT-11, VAT-7 oraz PIT-37. Ten pierwszy to informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. W zeszłym roku płatnicy przesłali do fiskusa przez internet ok. 4 mln PIT-11. Natomiast podatnicy złożyli 3,7 mln e-formularzy VAT-7 (deklaracja dotycząca podatku od towarów i usług) oraz ponad 1,5 mln e-deklaracji PIT-37 (zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty w roku podatkowym). Oba formularze PIT podatnicy i płatnicy przesyłają raz w roku, natomiast VAT-7 trzeba składać co miesiąc.
Dane za 2012 r. pokazują, że coraz chętniej korzystamy z rozliczeń elektronicznych. Do takiego sposobu kontaktów z fiskusem zachęca również Ministerstwo Finansów. E-deklaracje to nie tylko szybsze i wygodne rozliczenia. Korzyścią ze złożenia e-PIT-37 jest też szybszy zwrot wykazanej w zeznaniu nadpłaty podatku. W poprzednich latach zdarzało się, że podatnicy dostawali pieniądze na konto w ciągu zaledwie dwóch dni od złożenia zeznania. E-deklaracje to również wygoda dla fiskusa. Urzędnicy nie muszą bowiem wprowadzać ręcznie danych do systemu.