Osoby, które chcą wysłać deklaracje VAT-7 lub PCC-3 przez internet bez e-podpisu, muszą pamiętać o aktualnym formularzu podatkowym oraz pobraniu poświadczenia odbioru.
Od początku października podatnicy mogą przesyłać nowe rodzaje deklaracji bez stosowania podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem. Chodzi o deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-7D oraz PCC-3. Podatnicy mają dwa sposoby do wyboru. Pierwszy, nieco bardziej uciążliwy, polega na pobraniu formularza interaktywnego. Drugi to możliwość wypełnienia deklaracji w specjalnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów (e-Deklaracje Desktop). W obu przypadkach podatnik musi mieć na swoim komputerze zainstalowany program Adobe Reader. Można go pobrać ze strony internetowej producenta, a link do tej strony znajduje się na stronie www.e-deklaracje.gov.pl (dalej: strona e-Deklaracje). Co więcej, konieczne jest również pobranie (z tej samej strony WWW) specjalnej wtyczki plug-in.
Dodatkowo podatnicy, którzy zdecydują się skorzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, muszą zainstalować na komputerze środowisko Adobe Air. Podatnicy znajdą wszystkie linki na stronie e-Deklaracje.