Osoby pracujące legalnie za granicą powinny w miarę możliwości jeszcze przed powrotem do kraju zorientować się, czy pozostały im do uregulowania jakieś zobowiązania wobec zagranicznego urzędu skarbowego. Dlaczego to tak istotne? Oczywiście chodzi o to, by móc później ubiegać się o zwrot podatku. Nie wszyscy wiedzą, że praktycznie każda zatrudniona legalnie osoba może starać się o zwrot podatku.

Jak wiadomo, w przypadku jakiegokolwiek stosunku pracy, z każdego naszego wynagrodzenia potrącany jest podatek. Jak wykazują statystyki, zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest najczęściej w kwocie nieco zawyżonej, szacuje się, że prawidłowość ta dotyczy nawet 98% przypadków. Opłaca się zatem wystąpić o zwrot podatku za pracę za granicą, zwłaszcza, że, statystycznie rzecz ujmując, kwota takiego zwrotu wynosi zwykle około 2500 zł. Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi rozliczenie podatku z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy też może innego państwa, warto zadać sobie zatem nieco trudu.

Od czego powinniśmy zacząć nasze starania?

Na początek należy zgromadzić wszystkie istotne dokumenty. Oczywiście w tym przypadku wiele zależy od tego, w jakim kraju pracowaliśmy. Np. osoby zatrudnione w Niemczech muszą postarać się o niemiecką kartę podatkową (tzw. Lohnsteuerkarte, albo Lohnsteuerbescheinigung), z kolei te osoby, które interesuje zwrot podatku z Holandii będą potrzebować dokumentu określanego jako Jaaropgaaf.

Reklama

Naturalnie obowiązkiem naszego zagranicznego pracodawcy jest dostarczenie nam karty podatkowej – dotyczy to także sytuacji, kiedy umowa o pracę została już rozwiązana. W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest wysłać wszystkie niezbędne dokumenty na podany przez nas adres.

Warto podkreślić, że jeśli zależy nam, aby nasze rozliczenie podatku z zagranicy przebiegło relatywnie szybko, opłaca się przygotować konieczne dokumenty bez większej zwłoki. Naturalnie, jeśli chcemy mieć pewność, że zostały one wypełnione w sposób bezbłędny, gwarantujący nam szybki zwrot nadpłaconego podatku, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalistów. Obecnie na polskim rynku działa wiele firm, które specjalizują się właśnie w świadczeniu szeroko pojętej pomocy w odzyskiwaniu zagranicznego podatku.

Na zakończenie warto jeszcze poświęcić kilka słów na temat zwrotu podatku w przypadku, gdy chodzi nie o pracę wykonaną rok wcześniej a np. przed dwoma, trzema laty. Na szczęście dla wszystkich osób pracujących za granicą z punktu widzenia prawa jak najbardziej możliwy jest zwrot podatku nawet, gdy chodzi o zaległości sprzed kilku lat. W większości państw można starać się o zwrot nawet przez pięć lat po zakończeniu pracy.