Spółka zajmuje się m.in. wyceną nieruchomości. Organizuje też praktyki zawodowe dla kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Prowadzą je osoby uprawnione, tj. wpisane na listę rzeczoznawców majątkowych. Spółka nie jest jednostką objętą systemem oświaty.
Nie posiada też akredytacji (w rozumieniu przepisów o systemie oświaty) dla organizowanych praktyk zawodowych. Pełną odpłatność za świadczone usługi kształcenia zawodowego w formie praktyk ponoszą kandydaci na rzeczoznawców. Nie są one finansowane ze środków publicznych. Powstało pytanie, czy korzystają ze zwolnienia z VAT. Pozytywnej odpowiedzi udzielił dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.
Organ podatkowy wskazał, że art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwalnia z opodatkowania usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty. Z kolei zwolnienie regulowane w pkt 29 tego przepisu obejmuje usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w pkt 26, które dodatkowo spełniają jeden z określonych wymogów. Chodzi o usługi prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (w zakresie usług objętych akredytacją) bądź też są finansowane w całości ze środków publicznych. W ocenie dyrektora izby skarbowej usługi szkoleniowe prowadzone dla kandydatów na rzeczoznawców są zwolnione z podatku na podstawie wskazanego przepisu.
Niewątpliwie są to usługi kształcenia zawodowego. Obejmują bowiem nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą i wykonywanym zawodem, a co za tym idzie mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Natomiast zasady i formy przeprowadzania takich szkoleń zostały ściśle uregulowane w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31 z 2008 r., poz. 189). Spełniony jest więc drugi warunek zwolnienia – aby szkolenia prowadzone były w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Zgodnie z unijnymi przepisami o VAT usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania obejmują nauczanie bezpośrednio związane z branżą lub zawodem, jak również mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 grudnia 2012 r., sygn. IPTPP1/443-753/12-5/AK