Przychody z tytułu uczestnictwa w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do prawa do udziału w jej zysku. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.
Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, tworzącej gry komputerowe. Chce podpisać z nią umowę, na podstawie której będzie pisał oprogramowanie do gier i przenosił na spółkę autorskie prawa majątkowe. Chciałby wiedzieć, czy wynagrodzenie z tego tytułu będzie mógł uznać za koszt przy obliczaniu podatku od przychodów z udziału w spółce. Na to pytanie twierdząco odpowiedział dyrektor izby skarbowej w Warszawie.
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (a w razie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników). Dotyczy to wszelkiego rodzaju pracy świadczonej przez określone osoby na rzecz zatrudniających je podmiotów, prowadzących działalność gospodarczą; niezależnie do tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, czy też bez podstawy prawnej.
Natomiast odrębnym źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych. Zdaniem organu podatkowego oznacza to, że wydatki poniesione na zakup od wspólnika praw autorskich do oprogramowania będą kosztem uzyskania przychodów spółki (chyba że z zawartej umowy będzie wynikać, że właścicielem praw autorskich powstałych w związku z jej wykonaniem jest spółka). W ocenie dyrektora izby skarbowej stworzenie przez podatnika oprogramowania będącego przedmiotem prawa autorskiego nie będzie stanowiło świadczenia własnej pracy na rzecz spółki, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT.
Organ podatkowy wyjaśnił, że przychody z tytułu uczestnictwa w spółce niebędącej osobą prawną określa się proporcjonalnie do prawa do udziału w jej zysku. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ to nie spółka osobowa, lecz jej wspólnicy są podatnikami PIT, to oni dokonają odliczenia kosztów proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku.
Interpretacja indywidualna dyrektora izby skarbowej w Warszawie z 13 listopada 2012 r. nr IPPB1/415-1304/12-2/EC