Sprzedawca po wystawieniu faktury korygującej będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania VAT, o ile dochował należytej staranności – mimo że nabywca nie potwierdził otrzymania korekty.
Sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy skarżąca spółka może obniżyć podstawę opodatkowania w VAT i podatek należny po wystawieniu faktury korygującej, mimo że nie dostała potwierdzenia odbioru tej korekty. W praktyce wielu nabywców nie potwierdza odbioru.
Jak wynika z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), podatnik, który np. udzielił rabatu po sprzedaży i musi zmniejszyć podstawę opodatkowania, a w konsekwencji podatek należny, może to zrobić pod warunkiem, że nabywca towaru lub usługi potwierdził, że otrzymał korektę faktury. Przepis ten budził spory w orzecznictwie sądów, ale teraz linia orzecznicza powinna być jednolita.
Omawiana sprawa trafiła bowiem do WSA, a następnie do NSA. Z kolei ten ostatni zadał pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 26 stycznia 2012 r. w sprawie C-588/10 trybunał orzekł, że wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej jest zgodny z przepisami wspólnotowymi. Wyjaśnił jednak, że w sytuacji gdy podatnik zachowa należytą staranność i jest w stanie w inny sposób udowodnić, że dostarczył korektę faktury, będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania i podatek należny, nawet jeśli nabywca nie potwierdzi otrzymania faktury korygującej. Po tym orzeczeniu sprawa wróciła do NSA, który uchylił wyrok WSA w Warszawie w sprawie skarżącej spółki.
Wczoraj sąd ponownie zajął się sprawą i uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną ministra finansów. Organ uznał bowiem, że jeśli spółka nie posiada potwierdzenia odbioru faktury korygującej, to bezwzględnie nie może obniżyć podstawy opodatkowania. Jak wyjaśniała pełnomocnik skarżącej, spółka na początku 2012 r. nie mogła odzyskać 2,2 mln zł VAT, ponieważ jej kontrahenci nie potwierdzili odbioru faktur korygujących. Dodała, że spółka jest jednocześnie w stanie udowodnić, że dostarczyła korekty.
WSA orzekł, że interpretacja ministra jest błędna, ponieważ zgodnie z wyrokiem TSUE obowiązek uzyskania potwierdzenia nie jest bezwzględny. Jeśli spółka będzie w stanie udowodnić – mimo że nie posiada potwierdzenia odbioru faktury korygującej – że dostarczyła korektę, to będzie mogła obniżyć podstawę opodatkowania. W rezultacie będzie mogła odzyskać 2,2 mln zł podatku, który odprowadziła pierwotnie do urzędu skarbowego. Z kolei, jak wskazał sąd, minister finansów, wydając ponownie interpretację, będzie musiał uwzględnić stanowisko Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskich sądów. Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 9 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2803/12.