Termin podpisania umowy na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu e-Podatki może wydłużyć się do grudnia tego roku - ocenił w czwartek wiceminister finansów Jacek Kapica, który uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

Projekt e-Podatki ma uprościć system poboru podatków poprzez usprawnienie i zoptymalizowanie wewnętrznych procesów biznesowych administracji podatkowej.

Na początku września przetarg na budowę, wdrożenie i utrzymanie sytemu e-Podatki wygrała firma Sygnity za 232 mln zł brutto. Oferta Sygnity otrzymała 97,1 pkt. Na drugim miejscu znalazła się wówczas oferta firma Asseco Poland z 92,95 pkt, na trzecim oferta firmy Comarch z 92,23 pkt. W przetargu startowała też spółka SMT Software, której ofertę odrzucono, a także spółka SKG (grupa Asseco), która otrzymała 76 pkt.

Asseco Poland, Comarch i SMT Software oprotestowały wyniki oceny ofert.

Na początku października Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła ich odwołanie i nakazała unieważnienie czynności wyboru oferty najkorzystniejszej i dokonanie ponownej oceny ofert.

"Sądzimy, że to wydłuży zakładany termin podpisania umowy do grudnia tego roku i umożliwi zrealizowanie programu do końca 2015 r." - powiedział Kapica. Przetarg jest "łakomym kąskiem na rynku informatycznym" - ocenił.