Podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowana jest naszymi zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej - powiedział we wtorek premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Od 1 stycznia 2013 r. akcyza na te wyroby ma wzrosnąć o 5 proc.

Projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, którą - jak mówił premier - rząd przyjął we wtorek, zakłada podwyższanie akcyzy na wyroby tytoniowe i rozszerzenie podatku na susz tytoniowy.

"To wynika z naszego zobowiązania (wobec UE - PAP), które każe nam dość radykalnie podnosić akcyzę do roku 2018, ze względu na obowiązujące także u nas prawo europejskie. Staramy się to robić etapami, powoli dochodząc do tego pułapu, zgodnie z którym (...) każde tysiąc papierosów musi być obciążone akcyzą procentową i kwotową wynoszącą 90 euro. Dzisiaj jesteśmy na poziomie ok. 75 euro" - powiedział Tusk.

19 września resort finansów opublikował projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, który zawiera stawki akcyzy na wyroby tytoniowe w 2013 r. Ministerstwo przewiduje, że podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. spowoduje wzrost średniej ważonej ceny detalicznej papierosów o 60 gr na paczce o wielkości 20 sztuk (przy założeniu przeniesienia podwyżki akcyzy na cenę). Jednocześnie "spowoduje skutki budżetowe szacowane na 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku". Założono też, że nastąpi 3-proc. spadek sprzedaży papierosów.

Reklama

"Dla tytoniu do palenia podwyżka akcyzy na 2013 r. o 5 proc., przy przyjętych założeniach, spowoduje skutki budżetowe szacowane na 14 mln zł dodatkowych wpływów budżetowych w skali roku. Dla cygar i cygaretek podwyżka akcyzy na 2013 r. o 5 proc., ze względu na znikomy udział w rynku tych wyrobów, nie będzie miała znaczącego wpływu na ogólny wzrost wpływów budżetowych z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych" - napisano w projekcie ustawy.