Sprzedawca będzie mógł zastosować preferencyjną stawkę akcyzy tylko wtedy, gdy nabywca wypełni oświadczenie, w którym poda swoje dane personalne i adresowe, i zobowiąże się wykorzystać produkt tylko do celów grzewczych.

Czy podatnik musi przedstawić dowód osobisty

Podatnik chciał kupić olej opałowy. Sprzedawca zażądał okazania dowodu osobistego, którego jednak podatnik nie wziął z domu. Sprzedawca odmówił mu sprzedaży oleju z zastosowaniem preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Czy postąpił zgodnie z prawem?

Czy wystarczy podać w oświadczeniu skrócony podpis

Podatniczka kupowała olej opałowy, którym ma zamiar ogrzewać dom. Na oświadczeniu złożyła tylko parafkę. Czy podpis na oświadczeniu może składać się ze skróconego nazwiska?

Czy trzeba potwierdzać ilość nabytego wyrobu

Podatnik, który od wielu lat kupuje olej opałowy u jednego dostawcy, został wezwany do urzędu kontroli skarbowej, żeby potwierdzić zakup. Czy musi się stawić w urzędzie?

Czy celnicy mogą kontrolować nabywców

Podatnik nabył olej opałowy podając nieprawdziwe dane. Ma zamiar użyć oleju opałowego jako paliwa silnikowego do traktora. Czy celnicy mogą zakwestionować zakup?

Czy w złożonym oświadczeniu podać adres kupującego

Podatnik kupował olej opałowy dla swojej matki, z którą od wielu lat nie mieszka. Czy w oświadczeniu powinien podać swoje dane?

Czy ważne jest przeznaczenie oleju opałowego

Podatnik kupował olej opałowy. Chce go użyć w myjce ciśnieniowej służącej do podgrzewania wody. Czy może kupić wyrób po niższej stawce akcyzy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób kupić olej opałowy, by nie mieć kłopotów z fiskusem
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania