Resort finansów poinformował w piątek na swojej stronie internetowej o projekcie, zgodnie z którym kwalifikowany podpis elektroniczny nie będzie wymagany przy wysyłaniu przez internet deklaracji: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, PCC-3 (podatek od czynności cywilnoprawnych).
W uzasadnieniu do projektu napisano, że deklaracje te będą mogły składać wyłącznie osoby fizyczne.
"Z ponad 1,6 mln podatników podatku od towarów i usług około 80 proc. stanowią podatnicy będący osobami fizycznymi. Taki sposób przesyłania danych dotyczy okresów rozliczeniowych rozpoczynających się po dniu 30 września 2012 r. (deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-7D) lub zdarzeń mających miejsce po tym dniu (deklaracja PCC-3), tj. w dniu wejścia w życie rozporządzenia (1 października 2012 r. - PAP)" - poinformowało MF w uzasadnieniu.
Wskazano, że bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego będzie też można składać korekty deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2010 r. oraz korekty deklaracji PCC-3 związane ze zdarzeniami powodującymi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, które miały miejsce po 31 grudnia 2011 r.
MF podkreśliło w uzasadnieniu do projektu, że system e-Deklaracje działa od 1 stycznia 2008 r., ale przełom nastąpił w kwietniu 2009 r. Wtedy umożliwiono podatnikom PIT składanie zeznań podatkowych przez interent bez konieczności podpisywania ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym.
W 2009 r. z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT-37, w 2010 r. także podatnicy rozliczający się deklaracjami PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. W ubiegłym roku możliwość tę rozszerzono o kolejne cztery deklaracje PIT.
Udostępniono także usługę umożliwiającą składanie przez internet bez kwalifikowanego e-podpisu korekt deklaracji i wspólnych rozliczeń małżonków (bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez jednego z małżonków).
"W ten sposób system stał się dostępny także dla osób fizycznych, które w zdecydowanej większości przypadków nie posiadają bezpiecznego podpisu elektronicznego. W 2012 r. do administracji podatkowej wpłynęło ponad 2 miliony zeznań PIT bez podpisu kwalifikowanego, co oznacza ponad 100 proc. przyrost ww. deklaracji w porównaniu z rokiem 2011" - napisano w uzasadnieniu.