Podatnik, który uważa, że nie miał obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego ma prawo wnieść zarzuty do postępowania egzekucyjnego.
Zaległości w opłacaniu abonamentu RTV mogą być egzekwowane przez urzędy skarbowe na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Oznacza to, że naczelnik urzędu skarbowego może dochodzić spłaty należności na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską. Konsekwencje tego są takie, że w przypadku gdy podatnik będzie uchylał się od uregulowania należności, mogą zostać zastosowane wobec niego środki egzekucyjne. Organ podatkowy może więc zająć środki pieniężne na rachunku bankowym podatnika, wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, papiery wartościowe oraz ruchomości i nieruchomości. Jednak gdy egzekucja jest przeprowadzana w sposób niezgodny z prawem, podatnik może ją zaskarżyć.
Łukasz Kupiec, ekspert podatkowy w KPMG, podkreśla, że wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych. Podstawą zarzutu może być m.in. nieistnienie egzekwowanego obowiązku czy niedopuszczalność egzekucji lub zastosowanego środka egzekucyjnego. Zarzuty wnosi się do organu egzekucyjnego, ostatecznie sprawę rozstrzygnąć może sąd.
– W praktyce spory będą zapewne dotyczyły głównie kwestii istnienia i prawidłowego stwierdzenia zobowiązania do opłacania abonamentu – dodaje Łukasz Kupiec.
Zanim jednak zostanie wystawiony tytuł wykonawczy, do abonentów zalegających z opłatami abonamentowymi wysyłane są upomnienia obejmujące okres i kwotę zadłużenia danego abonenta. Egzekucja może być wszczęta dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.
Dochodzenie należności przez Pocztę Polskę w trybie egzekucji administracyjnej umożliwił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r. (sygn. akt K 24/08).
Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej wyjaśnia, że przed wyrokiem trybunału do abonentów zalegających z opłatami były wysyłane zawiadomienia informujące o zadłużeniu w celu dobrowolnego ich uregulowania.
Trybunał zajął się sprawą ściągania zaległego abonamentu, ponieważ nie było jasne, czy Poczta Polska, która nie wydaje decyzji bądź postanowienia w zakresie należności pieniężnych, może prowadzić egzekucję administracyjną.
Krzysztof J. Musiał, senior partner w Kancelarii Musiał i Partnerzy, przypomina, że warunkiem egzekwowania obowiązku wynikającego z ustawy nie zawsze musi być jego indywidualizacja w formie decyzji. W podobnym tonie wypowiadał się również Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 23 czerwca 1997 r. (sygn. akt OPK 1/97), stwierdzając, że w przypadku gdy obowiązek uiszczania opłaty wynika wprost z ustawy, dokonanie jej obliczenia nie powinno następować w formie decyzji, lecz czynności materialno-technicznej.
Zbigniew Baranowski tłumaczy, że w przypadku braku rejestracji pobierana jest opłata w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej (5,94 zł – radio, 18,68 zł – TV albo TV i radio).
DGP przypomina
Zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności.
Komentarze (89)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszePOlska cały czas doi swoich obywateli. Słowa pewnego premiera należy traktować jako perfidne kłamstwo. Nie jedyne zresztą!!!
zajęcie konta bankowego-egzekucja abonamentu-haraczu
20 lutego Poczta P.S.A.powiadamia mnie o jakiejś "REKLAMACJI" z US . Okazało się ,że US jakoby nie otrzymał odemnie potwierdzenia nadania dokumentów o egzekucji -abonamentu -haraczu. życzy sobie mego kolejnego podpisu.odmawiam ,gdyż na dokumentach poczty widnieje data odbioru 15-01-2013r. dzisiaj /po tylu dniach/ otrzymuję z US pismo n/t :
Postanowienie
na podstawie art.36 par.1 i par.2 Ustawy z 14.06.1960r. Kodeks postepowania administacyjnego(DZ.U. z 2000 r.nr 98,poz.1071 ze zm.)w związku z art18ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dz.u.z 2012r.poz.1015 z pózn.zm) Naczelnik ... Urzędu Skarbowego w ...działając jako organ egzekucyjny zawiadamia,że rozpatrzenie złożonych w dniu 22.01.2013r.zarzutów w sprawie prowadzenia postepowania egzekucyjnego ,nastapiw terminie pózniejszym niż określony w art.35 par.3 Kodeksu postepowania administracyjnego z uwagi na konieczność weryfikacji daty otrzymania tytułów wykonawczych nr ... do nr ... przesl anych panu wraz z zawiadomieniem nr... o zajęciu rachunku bankowego z dnia 9.01.2013. w dniu 12.02.2013 r. Naczelnik ... w ... zgłosił do Poczty P.s.a.reklamację w sprawie usługi doręczenia przesyłki listowej zawierającej w/w zawiadomienie o zajęciu wierzytelności wraz z w/w tytułami wykonawczymi. Niniejsza weryfikacja jest niezbędna celem ustalenia ,cy zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej z dnia 22.01.2013r. wniesione zostały w terminie okreslonym w art.27 par.1 pkt.9 ustawy o postepowaniu egzekucyjnym w administacji . Majac zatem na uwadze powyższe Naczelnik ... US... w ... zawiadamia,że rozpatrzenie sprawy nastapi w terminie do 22.03.2013.r. podpis...
- dobrowolni darczyńcy!
Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać kodeks spółek prawa handlowego, który stanowi, że abonament, jako forma rozliczenia finansowego, jest możliwy, jeżeli obie strony umowy cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska S.A., jedynie na podstawie takiej umowy, może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie zobowiązania. TVP jest innym podmiotem gospodarczym, niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów, zawrzeć, gdyż, jako spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP S.A. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP, która była w PRL-u firmą państwową, działającą na zupełnie innych zasadach. Krociowe wynagrodzenia w TVP SA były możliwe dlatego, że w spółkach prawa handlowego żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy. Tu popełniono błąd. Ci, którzy płacą datki na TVP SA, robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy i nie orientują się, że nie muszą tego robić.