Funkcjonariusze celni w czasie zbliżających się mistrzostw Euro 2012 zamierzają skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa kibicom. Chcą, aby przekraczanie granic odbywało się sprawnie, ale nie wykluczają akcji kontrolnych w miejscach publicznych.
Celnicy przyznają również, że notują przypadki przemytu, także towarów ze znakami zastrzeżonymi prawem własności intelektualnej. To są wnioski z sondy DGP przeprowadzonej we wszystkich izbach celnych.

Po pierwsze: bez utrudnień

W czasie Euro 2012 priorytetem dla Służby Celnej będzie płynna odprawa kibiców i podróżnych, dla których przewidziano wiele ułatwień. Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu wśród nich wymienia te na granicy z Ukrainą, w tym np. zielone pasy, wspólną kontrolę polsko-ukraińską czy możliwość awizowania odpraw.
– Zakładamy, że granica ma być przyjazna dla kibiców, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa podróżnych – dodaje Monika Woźniak-Lewandowska z Izby Celnej w Szczecinie.

Po drugie: uwaga na przemyt

Jeśli chodzi o przypadki ujawniania przemycanych towarów, sytuacja wygląda różnie w zależności od regionu Polski.
Aldona Węgrzynowicz z Izby Celnej w Katowicach zwraca uwagę, że od kwietnia na terenie woj. śląskiego Służba Celna zaobserwowała wzrost ujawnień: narkotyków, wyrobów tytoniowych, alkoholu oraz towarów podlegających ochronie z zakresu prawa własności intelektualnej i przemysłowej.
Przemyt dotyczy też produktów ze znakami Euro 2012. Anna Ludkowska z Izby Celnej w Łodzi podała nam, że w tym roku funkcjonariusze łódzkiej Służby Celnej zabezpieczyli 1667 sztuk towarów ze znakami towarowymi Euro 2012. Zatrzymane rzeczy to odzież sportowa, głównie koszulki i bluzy z logo turnieju.
– Wiosną ubiegłego roku celnicy zatrzymali na terenie woj. lubelskiego dwa transporty obuwia (klapek i pantofli domowych) oznaczonego logotypami Euro 2012 oraz UEFA, które miały trafić na Ukrainę, a do Polski trafiły z Chin – wylicza Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
Dodaje, że funkcjonariusze zatrzymali wtedy w sumie 7272 pary butów. Towar ten został zniszczony.
– Celnicy z Izby Celnej w Warszawie dwukrotnie zatrzymywali towary z podrobionymi znakami Euro 2012 – wskazuje Elżbieta Paściak z tej izby.
Pierwszy przypadek dotyczył 1000 sztuk podrobionych medali okolicznościowych z zastrzeżonym znakiem towarowym Euro 2012. Przesyłka została nadana w Chinach, a odbiorcą była firma z Polski, która zleciła wyprodukowanie okolicznościowych medali w celu ich dalszej odsprzedaży.
Drugie ujawnienie miało miejsce w wyniku działań kontrolnych na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej, gdzie funkcjonariusze zatrzymali blisko 2700 sztuk odzieży oznaczonej znakami graficznymi UEFA Euro 2012 o wartości ponad 134 tys. zł.
– W Izbie Celnej w Kielcach w kwietniu był 1 przypadek wykrycia koszulek dziecięcych z logo Euro 2012, na targowisku miejskim. Przypadek ten był jednostkowy i na nieznaczną skalę – 10 sztuk – stwierdza Joanna Kępa z Izby Celnej w Kielcach.

Granica ma być przyjazna dla kibiców i zapewnić bezpieczeństwo podróżnych

Są też województwa, gdzie celnicy nie odnotowali zatrzymań towarów ze znakami Euro 2012. Tak było np. w woj. lubuskim czy podlaskim.
Ryszard Chudy z Izby Celnej w Olsztynie zwraca uwagę na granicę z Rosją, która jest dość specyficzna. Wciąż najczęściej przemycanym towarem w tym regionie są papierosy (w tym roku celnicy zatrzymali już prawie 8,6 mln sztuk).
– Powszechnie przywozi się też paliwo (cena w Rosji to mniej niż 3 zł za litr). Głównie odbywa się to legalnie – co 24 godziny przewozi się pełny zbiornik (najlepiej jak największy) i kanister 10-litrowy – dorzuca Ryszard Chudy.



Po trzecie: obowiązują normy

Kibice przekraczający granicę w czasie mistrzostw powinni mieć na uwadze przede wszystkim limity ilościowe ustanowione dla towarów akcyzowych oraz ograniczenia w przywozie niektórych towarów.
Monika Woźniak-Lewandowska przypomina, że wracając z Ukrainy czy też innego kraju spoza UE, możemy przywieźć samolotem lub statkiem do Polski nowe towary, których wartość w bagażu nie może przekraczać równowartości 430 euro (samochodem – 300 euro). Ponadto możemy mieć: 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3 g/sztukę) lub 50 sztuk cygar, lub 250 g tytoniu do palenia. W transporcie samochodowym natomiast te normy są mniejsze i wynoszą: 40 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygaretek, lub 10 sztuk cygar, lub 50 g tytoniu do palenia. Jeśli chodzi o wyroby alkoholowe, to niezależnie od środka transportu normy wynoszą: 1 litr alkoholu powyżej 22 proc. lub 2 litry alkoholu poniżej 22 proc. i 4 litry wina niemusującego, i 16 litrów piwa.
– Normy te dotyczą podróżnych, którzy ukończyli 17 lat – zastrzega nasza rozmówczyni ze szczecińskiej izby celnej.
Jeżeli wracamy do Polski z kraju należącego do Unii Europejskiej, to możemy przywieźć: 800 sztuk papierosów, 400 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3 g/sztukę), 200 sztuk cygar, 1 kg tytoniu do palenia. Napoje alkoholowe: alkohol etylowy 10 litrów, 90 litrów wina, 110 litrów piwa oraz 20 litrów produktów pośrednich.

Po czwarte: czujność rośnie

Osoby, które chciałyby wykorzystać mistrzostwa do nielegalnych działań, muszą się liczyć m.in. z kontrolami celnymi.
– Zdajemy sobie sprawę, że tak duża impreza przyciągnie z jednej strony rzesze kibiców i turystów, ale z drugiej strony może zostać wykorzystana przez osoby, które będą chciały nielegalnie przywozić towary – komentuje Maciej Czarnecki z Izby Skarbowej w Białymstoku.
A Beata Downar-Zapolska z Izby Celnej w Rzepinie dodaje, że czas wzmożonego ruchu osobowego może być wykorzystywany przez przemytników, którzy będą usiłowali nielegalnie wwieźć podrabiane towary, papierosy lub narkotyki. To właśnie te trzy obszary będą przez celników szczególnie bacznie obserwowane. Kontrole jednak będą prowadzone w ten sposób, by nie zakłócać ruchu kibiców, którzy spieszyć się będą na mecze.
Marzena Siemieniuk potwierdza, że funkcjonariusze będą obecni na drogowych i kolejowych szlakach komunikacyjnych. Kontrole prowadzone będą też na dworcach autobusowych, bazarach oraz w punktach handlowych, w szczególności tych nastawionych na obsługę dużej liczby turystów z zagranicy, czy też w strefach kibica.