Pożyczyłeś od brata 10 000 zł? Musisz to zgłosić fiskusowi

05.04.2012, 09:32; Aktualizacja: 05.04.2012, 09:37
Pożyczka

Pożyczkaźródło: ShutterStock

Osoby należące do najbliższej rodziny, w przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9 637 zł objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilno-prawnych po spełnieniu określonych warunków. Niższa kwota nie wymaga w ogóle zgłoszenia do urzędu skarbowego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Tax Care
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • kaz(2012-04-05 10:50) Zgłoś naruszenie 31

    Zgłoszę ja mi kaktus na ręce wyrośnie.

    Odpowiedz
  • ARTUR(2012-04-05 13:07) Zgłoś naruszenie 20

    Prosze to powiedziec panu Tuskowi, ktory wzial kilkaset zlotych kredytu, na mieszkanie syna. Syn mieszka we "wlasnym" mieszkaniu a tatus splaca kredyt.
    Czy to syn nie pozyczyl tych peiniedzy od najblizszej osoby? A moze to byla darowizna? Ale od darowizn, fiskus tez zada podatku. Czy mlodym Tusakiem zainteresowal sie Urzad sKARBOWY?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • soplica(2012-04-05 14:58) Zgłoś naruszenie 10

    już widzę te tłumy zgłaszających się do US :-)

    Odpowiedz
  • antyPCC(2012-04-05 15:27) Zgłoś naruszenie 10

    To typowy przykład tzw. desuetudo, czyli martwego prawa i zamiast pisać do niego komentarze należy dążyć dni zniesienia podatku od prywatnych pożyczek, zresztą być może w ogóle zniesienia PCC, który chyba już utracił rację bytu. Zawracanie głowy! Jak ludzie mają sobie liczyć, ile pożyczyli od sąsiada w ciągu 3 lat i po przekroczeniu 5 tys. lecieć z deklaracja w zębach do urzedu skarbowego?... Każdy musiałby prowadzić specjalną ewidencję. Jak fiskus chce to wyegzekwować?... Wiekszość ludzi zresztą nawet nie wie, o takim obowiązku. Po co utrzumuje sie tę fikację?...

    Odpowiedz
  • Zbynio(2012-04-05 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    Będą komitety kolejkowe do urzędów skarbowych, bo bieda zmusi ludzi do pożyczania...

    Odpowiedz
  • YES YES(2012-04-06 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    FISKUS LEPIEJ NIECH SIE ZAJMNIE TYMI
    co na czarno pracuje,umowami smieciowymi,
    i innymi przekretam iale coz jak narod głupi jest
    a przykład IDZIE Z GORY!!!
    nie mylic z kasprowym,lub sniezkom

    Odpowiedz
  • Kargul(2012-04-06 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ojej ,a ja musiałem zapłacić podatek od kredytu (40zł) ,niby maŁo ale jaka WIELKA głupota SYSTEMU!!!

    Czekam na pojawienie się PARTII RADYKALNEJ , to zabierzemy się za to cudowne 20 letnie pokolenie polityków!!!

    Odpowiedz
  • aa(2012-04-06 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jest to typowe szukanie pieniędzy w tzw. płytkich kieszeniach. Ludzie pożyczają pieniądze np. od brata, bo mają za mało. Po jaką cholerę państwo sie do tego chce wtrącać i jeszcze im kazac płacić podatek? A w tym czasie ci, którzy mają ogromne fortuny potrafią zgodnie z prawem dokonywać tzw. "optymalizacji podatkowej". Niedawno jedna z gazet opisała w jaki sposób można rejestrując spółkę na Cyprze nie zapłacić podatku ani na owym Cyprze, ani w Polsce. Ale na to mogą sobie pozwolić posiadacze bardzo głębokich kieszeni - w majestacie prawa! A to samo prawo nakazuje płacić podatek PCC od pożyczki od brata. Co myślicie o naszym prawie podatkowym?... Tu jest potrzebny polityk, któryby miał coś z Palikota, ale nie w kierunku zdejmowania krzyża, albo promowania marihuany i seksualnych odmieńców, tylko mający odwagę radykalnej walki z prawnymi absurdami, a do takich należy niewątpliwie podatek PCC od pożyczek nie związanych z działalnością gospodarczą. Równie dobrze państwo może obłożyć podatkiem np. chodzenie na spacer, całowanie żony, pisanie wierszy, kichanie, chrapanie, albo Bóg raczy wiedzieć co jeszcze. Jeden wielki skandal i tyle!

    Odpowiedz
  • obywatel(2012-04-07 23:58) Zgłoś naruszenie 10

    he...he...he...he...he...he...

    Odpowiedz
  • polak(2012-04-08 18:26) Zgłoś naruszenie 10

    to wlasnie jest polski rzad zlodziei i sie ciesza ze kryzys ich nie dopadl jak wiekszosc polakow za granica

    Odpowiedz
  • JOE(2012-04-08 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    To wlasnie jest Polska Rzad oszustow

    Odpowiedz
  • hellboy(2012-04-08 18:43) Zgłoś naruszenie 00

    debile ustanawiają martwe prawo, kto mi udowodni ile ja bratu do h pożyczyłem, bierzcie się idioci do robienia ustaw potrzebnych za moje żrecie i macie robić żeby mi się na wasze żarcie chciało robić.

    Odpowiedz
  • A skad maja pienidze i to wielkie bandyci rzadu ?(2012-04-08 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    A skad maja kolesie PO,SLD(PZPR,NKWD,UB,SB),PSL(prostytutkaPRL),ktorzy kradna miliony,a kolesie tych bandytow jak Sobiesiak i wielu maja domy takze na Florydzie,jezdza sobie na wypoczynek,z jakich pieniedzy oplacaja tam podatki,za co kupili te POsiadlosci ?

    Odpowiedz
  • Obtwtel- ka(2012-04-09 01:51) Zgłoś naruszenie 00

    I właśnie dochodzi do totalnego zniewolenia narodu. Ja wyjeżdżam!!!

    Odpowiedz
  • an(2012-04-09 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Tego typu regulacje prawne, jak PCC od pożyczek to jest element państwa totalitarnego! Co z tego, że każdy może głosować, na taką, czy inną partię, skoro żadna nie chce zlikwidować takich idiotycznych (i chyba rzeczywiscie martwych) przepisów. Jak tak dalej pójdzie, to ludzie nie wytrzymają i wybuchnie jakaś rewolucja.

    Odpowiedz
  • biedny polak po szkodzie(2012-04-10 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    he he ten hory kraj by tylko bral od biednych,a promineci kradna i oszukuja ze w polsce nie ma kryzysu,a ludzie nie maja na chleb.

    Odpowiedz
  • j.(2012-04-10 21:44) Zgłoś naruszenie 10

    Tyle, co tu piszą to my wiemy. Ale trzeba napisać, jak i co trzeba zrobić, żeby pouchylać idiotyzmy w prawie podatkowym.

    Odpowiedz
  • Urzednik(2012-04-12 01:04) Zgłoś naruszenie 01

    Musi to na Rusi, w Polsce jak kto chce.

    A jak mi to udowodnia?

    Odpowiedz
  • Urzednik(2012-04-12 01:06) Zgłoś naruszenie 32

    A jak podziele milionowa pozyczke na 120 rownych czesci, to co?

    Co za porypany przepis. Debilnosc rosnie wraz, ze zlodziejstwem podatkowym.

    Odpowiedz
  • Boa(2012-04-12 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Płacić podatek od kredytu i jeszcze odsetki to tylko w POLSZCZE

    Odpowiedz