Drogie prezenty od rodziny lub znajomych mogą podlegać podatkowi od darowizn. Z kolei prezent od pracodawcy to przychód ze stosunku pracy, który może być jednak zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Święta to czas, w którym obdarowujemy się prezentami. Niestety otrzymanie upominków od rodziny, znajomych, a nawet szefa nie zawsze jest obojętne podatkowo. Podarunkami o dużej wartości w niektórych przypadkach może się zainteresować fiskus.
Wprawdzie nie ma takiej praktyki i podatnicy nie muszą się obawiać poświątecznych masowych kontroli ze strony fiskusa. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku wszczęcia u podatnika, np. za dwa, trzy lata kontroli w ramach nieujawnionych źródeł przychodów i powołania się na otrzymanie drogiego prezentu świątecznego urzędnik z pewnością sprawdzi, czy został odprowadzony od niego podatek od darowizny. Jeśli nie, podatnika można ukarać 20-proc. sankcyjną stawką podatku od spadków i darowizn.

Zwolnienie dla najbliższych

Darowizny między najbliższą rodziną – a zalicza się do niej małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – zwolnione są z podatku od spadków i darowizn. Osoby takie darowizn do wysokości 9637 zł (limit pięcioletni) w ogóle nie muszą ujawniać fiskusowi. Jeżeli jednak wartość przekazanego prezentu przekracza ten limit, zwolnienie podatkowe uzależnione jest od poinformowania urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny na druku SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania. W przypadku przekazania pieniędzy dodatkowym warunkiem skorzystania z preferencji jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak opodatkować prezent na święta od szefa, rodziny lub znajomych.
W pełnej wersji artykułu:
Jak opodatkować prezent członków rodziny?
Ile w w I , II lub III grupie podatkowej wynosi kwota wolna od podatku
Ile mamy czasu na złożenie zeznania w podatku od darowizny
Obdarowywanie z okazji świąt pracowników w wielu firmach stało się już tradycją. W kontekście opodatkowania takich świadczeń istotny jest ich rodzaj oraz źródła finansowania.
Czy prezent od szefa należy opodatkować?
Jaki jest limit wszystkich otrzymanych w ciągu roku świadczeń pieniężnych i rzeczowych finansowanych z funduszy socjalnych?

Czy bony podarunkowe są przychodem pracownika?

Lepsze z podatkowego punktu widzenia bony czy świadczenia pieniężnego?

Czy kosztowny prezent dla przyjaciela może podlegać podatkowi od darowizny

Czy wysokość przyznanych świadczeń socjalnych powinna być uzasadniona

Czy prezenty ze środków obrotowych firmy zalicza się do przychodu