Prezydent Poznania Ryszard Grobelny uważa, że podczas czwartkowego posiedzenia zespołu ds. systemu finansów Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego doszło do zbliżenia stanowisk ws. poziomu deficytu sektora samorządowego, czyli tzw. reguły wydatkowej.

"Doszło do istotnego zbliżenia stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących zmian w ustawie o finansach publicznych, a mianowicie w sprawie preferowanego przez ministerstwo poziomu deficytu" - powiedział w czwartek PAP Grobelny, który jest współprzewodniczącym tego zespołu.

Deficyt samorządów w 2012 r. taki jaki zaplanowały samorządy

Jak mówił, zgodnie z ustaleniami, w roku 2012 deficyt sektora samorządowego wynosiliby tyle, ile samorządy zaplanowały, czyli 10,5 mld zł. W kolejnych latach byłby zmniejszany: do 10 mld w 2013 r. oraz 9 mld zł w 2014 r. W roku 2015 - poinformował Grobelny - wynosiłby 0,5 proc. PKB.

"Pod tym względem jest zgoda. Uzgodniliśmy też mechanizm ograniczania deficytu, gdyby jednak okazało się to konieczne" - powiedział prezydent Poznania. Jak dodał, pozostały pewne małe rozbieżności dotyczące niektórych szczegółowych ustaleń, ale co do generalnych zasad udało się osiągnąć kompromis.

Grobelny zaznaczył, że strona samorządowa jest przekonana, że realny deficyt będzie mniejszy niż poziom uzgodniony z resortem finansów. "Uważamy, że nie będziemy mieć tak wysokich deficytów" - podkreślił.

Zdaniem strony samorządowej obecnie obowiązująca ustawa o finansach publicznych zawiera rozwiązania wystarczające do utrzymania preferowanego deficytu jednostek samorządu terytorialnego. "Wielokrotnie podkreślaliśmy, że dyskusja o tej nowelizacji jest dyskusją zastępczą i nie dotyczy głównych problemów samorządów w Polsce" - zaznaczył Grobelny.

Podczas czwartkowego posiedzenia zespołu doszło także do zbliżenia stanowisk rządu i strony samorządowej w spornej sprawie przejmowania przez władze lokalne odpowiedzialności za zobowiązania finansowe Komunalnych Osób Prawnych (KOP-ów), szczególnie ZOZ-ów, ale także m.in. instytucji kultury. Samorządy argumentowały, że nie mogą za nie w pełni odpowiadać, ponieważ nie mają wpływu na ich budżety.

Grobelny poinformował, że w czwartek ustalono, że w 2012 r. zadłużenie ZOZ-ów nie będzie w ogóle brane pod uwagę przy określaniu deficytów samorządów. Z kolei po roku 2012 nie będzie brane pod uwagę w takich przypadkach, gdy samorządy przekształcą ZOZ-y w spółki.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza powiedziała w czwartek PAP, że resort przyjął zasadę, iż do momentu wypracowania ostatecznego porozumienia nie będą udzielane komentarze w tej sprawie.

Ustalenia zespołu ds. systemu finansów musi jeszcze zaakceptować Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która zbiera się w przyszłą środę. Zdaniem Grobelnego dojdzie do tego "z dużym prawdopodobieństwem".

Pod koniec stycznia resort finansów i samorządowcy ustalili, że do 22 lutego postarają się wypracować wspólne stanowisko ws. ograniczenia deficytu samorządów, czyli reguły wydatkowej. Ministerstwo Finansów chciało, by deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 r. nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 r. limit ten planowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 r. będzie to 8 mld zł.