Samorządy coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom firm. Jak wynika z naszych ustaleń, już co czwarta gmina udostępniła aktualne formularze na podatek od nieruchomości i podatek od środków transportowych na platformie. Ich nazwy można znaleźć na stronie serwisu.
Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie wypełnili obowiązku złożenia deklaracji na rok 2012, mogą to zrobić, siedząc w domu lub biurze, przez internet. Właściciele nieruchomości mają czas do 31 stycznia. Z kolei właściciele ciężarówek muszą wypełnić i przesłać deklarację do 15 lutego.
Zdaniem dr. Mariusza Popławskiego z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku możliwość przesłania deklaracji drogą elektroniczną to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Podatnik musi jednak najpierw sprawdzić, czy gmina, w której położone są działka, budynek lub budowla, udostępniła w portalu ePUAP aktualny formularz deklaracji.
Ekspert zwraca uwagę, że każda jednostka samorządowa ustala swój własny druk deklaracji na podatek od nieruchomości. Samodzielnie decyduje też o tym, czy udostępnić formularz na portalu ePUAP.
Mariusz Popławski dodaje, że problemy mogą mieć podatnicy, którzy posiadają nieruchomości położone w kilku gminach. Jeśli jedna z nich udostępniła deklarację, a druga nie daje takiej możliwości podatnikom, to przedsiębiorca nie będzie miał wyboru. Do jednej gminy będzie mógł wysłać dokumenty przez internet, a w drugiej będzie skazany na papier.
Podatnicy, którzy chcą wypełnić swoje obowiązki wobec gminy lub miasta przez internet, powinni pamiętać o spełnieniu wymogów prawnych. Przede wszystkim muszą mieć podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem lub mieć założony zaufany profil. E-podpis nie powinien być jednak problemem, ponieważ przedsiębiorcy muszą z niego korzystać w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Mogą go również wykorzystać do przesyłania deklaracji VAT, CIT i PIT do urzędów skarbowych za pomocą systemu e-Deklaracje.
Dodajmy, że z platformy ePUAP w tych gminach i miastach, które udostępniły formularze, mogą korzystać osoby fizyczne (składają informację na podatek od nieruchomości), a także przedsiębiorcy, którzy chcą skorygować deklaracje lub którzy kupili nieruchomości lub ciężarówki w trakcie roku. Na złożenie e-dokumentów będą mieli 14 dni od dnia zakupu.
Przypomnijmy, że osoby, które chcą uzyskać zaufany profil, muszą złożyć dokumenty papierowe w urzędzie. Aby wysyłać deklarację przez internet, trzeba również założyć konto na platformie ePUAP.