Matka jest bowiem jedną z osób, które należą do uprzywilejowanej grupy, jeśli chodzi o podatek od spadków i darowizn. To tzw. grupa zerowa, do której zaliczają się również inni członkowie bliskiej rodziny. Oprócz rodziców i dzieci należą do niej także: pasierbowie, wnuki, małżonkowie, dziadkowie, rodzeństwo oraz ojczym i macocha.

Unikniesz podatku, gdy zgłosisz darowiznę fiskusowi

Nie oznacza to jednak, że obdarowani w grupie zerowej nie mają żadnych obowiązków wobec fiskusa. Jeśli wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku w wysokości 9637 zł, osoba, która ją otrzymała, musi poinformować o tym urząd skarbowy. Ma na to pół roku. Jeśli nie zmieści się w tym terminie, będzie musiała zapłacić podatek od otrzymanej darowizny. Jeśli więc wartość darowizny jest znaczna, uczulmy mamę, że fiskus musi się o niej dowiedzieć.

Umowa u notariusza zwalnia od osobistej wizyty w urzędzie

Pamiętajmy także, że kwota darowizny, której nie trzeba zgłaszać w urzędzie skarbowym, liczona jest w ciągu 5 lat – suma darowizn od jednej osoby nie może przekroczyć w tym okresie 9 637 zł. Fiskusa nie trzeba informować o darowiźnie również w sytuacji, gdy umowa zostaje podpisana u notariusza – na przykład gdy obdarujemy mamę mieszkaniem. Trzeba mieć też na uwadze, że w przypadku darowizn pieniężnych, które przekraczają kwotę wolną od podatku, nie możemy przekazać mamie gotówki, tylko musimy wpłacić pieniądze na jej konto lub przesłać je przekazem pocztowym. Jeśli nie dotrzymamy tego warunku, będzie musiała zapłacić podatek.

Dlaczego nie powinniśmy bagatelizować obowiązku poinformowania fiskusa o otrzymanej darowiźnie? Otóż jeśli podczas ewentualnej kontroli urzędu skarbowego powołamy się na darowiznę od najbliższej rodziny, która nie została zgłoszona w wymaganym czasie (i od której w związku z tym nie został zapłacony podatek od spadków i darowizn), musimy liczyć się z wysoką, 20-proc. stawką.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care