Jeżeli przedmiot najmu należy do wspólnego majątku, małżonkowie powinni po połowie rozliczać dochody z tego tytułu. Po złożeniu oświadczenia w urzędzie skarbowym cały dochód może rozliczać jeden z nich.

Czy rozwód będzie miał wpływ na rozliczenia

Podatnicy złożyli oświadczenie o rozliczaniu dochodów z najmu przez jednego z nich. W sądzie toczy się obecnie sprawa o rozwód. Czy wpłynie to na rozliczenie dochodów?

Czy zawsze trzeba składać oświadczenie

Podatnik otrzymał w darowiźnie mieszkanie, które stanowi jego majątek osobisty. Lokal zamierza wynająć. Czy w takiej sytuacji konieczne jest składanie w urzędzie skarbowym oświadczenia wspólnie z żoną o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z małżonków?

Czy można wybrać najem prywatny

Małżonkowie są właścicielami nieruchomości, którą zamierzają wynająć w ramach najmu prywatnego. Mąż jest również wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność handlową. Czy mogą złożyć oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z prywatnego najmu w formie ryczałtu?

Czy jeden z małżonków może być podatnikiem VAT

Podatnicy będą wynajmować kilka lokali użytkowych. Stroną zawieranych umów będzie mąż. Czy tylko on może występować jako podatnik VAT wystawiający faktury?

Czy dochody z najmu dzielą się między małżonków

Podatnicy mają wspólną nieruchomość, którą zamierzają wynająć. Ponieważ będą ponosić koszty związane z wynajmem, dochód opodatkują według skali. Czy dzieli się go po połowie?

Czy ryczałt zawsze wyłącza wspólne rozliczenie

Podatnik prowadzi firmę, z której dochody rozlicza według skali podatkowej. Jego żona pobiera emeryturę i w tym roku osiągała przychód z najmu odziedziczonego mieszkania stanowiącego jej odrębną własność. Między małżonkami istnienie wspólność majątkowa. Czy to, że żona opodatkowuje przychody z najmu ryczałtem, wyłącza wspólny PIT?

Czy poniesione koszty rozlicza się po połowie

Małżonków jako wynajmujących będą obciążały wydatki na konieczne remonty. Czy koszty te będą rozliczać po połowie?

Czy ryczałt również można rozliczać osobno

Podatnicy chcą złożyć oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu ryczałtem ewidencjonowanym. Czy taki podatek może rozliczać tylko jeden z małżonków?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak małżonkowie rozliczają dochody z najmu nieruchomości.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.