Nawet krótkotrwałe wynajmowanie nieruchomości zmusza do powiadomienia o tym urzędu skarbowego i zapłaty podatku.
Amatorzy szybkiego zarobku na wynajmowaniu domów, mieszkań i pokoi w czasie Euro 2012 nie powinni zapominać, że również w ich przypadku konieczne będzie rozliczenie się z uzyskanych w związku z tym dochodów z fiskusem. Na to, że uda się takie zyski ukryć, nie ma co liczyć, tym bardziej że na samodzielne wynajęcie własnego lokum amatorom piłkarskich emocji trudno będzie liczyć. A w przypadku korzystania z usług firm pośredniczących ukrycie się przed skarbówką jest praktycznie niemożliwe. Jest też nieopłacalne.
Gdy zamierzamy wynajmować mieszkanie, dom czy pokój (pokoje) tylko w okresie Euro 2012, możemy w rozliczeniach z fiskusem skorzystać z dokładnie tych samych rozwiązań, które dotyczą osób stale uzyskujących dochody z najmu. Oznacza to, że możemy zapłacić podatek w formie ryczałtu. Rozwiązanie to ma dwie zalety. Po pierwsze stawka podatku jest stosunkowo niska. Wynosi tylko 8,5 proc. Ale jest płacona od przychodu (nie wolno odliczyć kosztów najmu). W konsekwencji od każdego zarobionego 1 tys. zł w danym miesiącu na najmie, trzeba zapłacić 85 zł podatku. I to niezależnie od tego, czy suma przychodów wyniesie 2 tys., 10 tys. czy 100 tys. zł. Po drugie przychodów opodatkowanych ryczałtem nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podlegają one odrębnemu opodatkowaniu. To ważne dla osób, które mają dochody z innych źródeł, np. z pracy czy renty. Chroni je bowiem przed przekroczeniem progu podatkowego (dziś wynosi on 85 528 zł) i koniecznością płacenia PIT według wyższej 32-proc. stawki podatku.
Aby móc skorzystać z opodatkowania ryczałtem trzeba o tym powiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania (tego samego, w którym rozliczamy swój roczny PIT). Nie trzeba w tym celu korzystać z jakichś specjalnych formularzy. Wystarczy zwykłe pismo, w którym wyraźnie stwierdzimy, że rozpoczynamy wynajmowanie określonej nieruchomości, od kiedy ma to miejsce oraz że podatek od tego najmu chcemy opłacać w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na złożenie takiego oświadczenia mamy czas do momentu, w którym powinien być po raz pierwszy zapłacony ryczałt. Termin ten upływa 20. dnia miesiąca po tym, w którym zapłacono nam czynsz. Jeśli zatem pierwsza płatność ma miejsce w czerwcu, ryczałt powinien być zapłacony do 20 lipca. Jeśli płatność ma miejsce już w maju, ryczałt trzeba zapłacić do 20 czerwca. I przed tą datą trzeba złożyć oświadczenie. Jeśli w tym terminie nie zawiadomimy, że chcemy opłacać ryczałt, podatek trzeba będzie zapłacić według skali, a dochody z najmu doliczyć do innych naszych dochodów (podatek zapłacimy wówczas od ich sumy).

Euro 2012 Jeszcze 30 dni

W okresie trwania najmu nie trzeba prowadzić żadnych ewidencji. Wystarczy, że w terminie wpłacimy ryczałt. Trzeba też pamiętać o tym, by po zakończeniu roku złożyć specjalne zeznanie na formularzu PIT-28. Składa się je niezależnie od zeznania, w którym rozliczamy inne nasze dochody, np. z pracy. Rozliczając zarobek z tego roku, mamy na to czas do 31 stycznia 2013 r. Niestety, takie zeznanie trzeba złożyć także wtedy, gdy najem trwał np. tylko jeden miesiąc czy dwa tygodnie.
Jeśli najem trwa tylko miesiąc lub krócej, warto o jego zakończeniu powiadomić urząd skarbowy.
Inaczej urzędnicy z pewnością zainteresują się także i tym, dlaczego po pierwszej wpłacie ryczałtu nie ma już kolejnych. Wystarczy to zrobić zwykłym pismem adresowanym do naczelnika urzędu skarbowego. Można też takiego pisma nie składać i poczekać na wezwanie z urzędu. Wówczas wystarczy wyjaśnienie złożone w urzędzie.