Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w piątek dziennikarzy, że zapowiedziane w piątkowym expose premiera zmiany w podatkach dochodowych i ulgach nastąpią w 2013 r., a podniesienie składki rentowej - już w 2012 r.

Zmiany w podatkach dochodowych i we wszystkich ulgach nastąpią od 2013 r. Od przyszłego roku w tym zakresie nie będzie żadnych zmian

- powiedział w piątek dziennikarzom po expose premiera minister finansów Jacek Rostowski.

Dodał, że w 2012 r. będą za to wprowadzone oszczędności oraz wzrośnie do dawnego poziomu składka rentowa. Premier Donald Tusk zapowiedział w expose podniesienie jej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Minister Rostowski zaznaczył, że zmiana wysokości składki "niekoniecznie nastąpi od stycznia 2012 r."

Rostowski powiedział, że zmiany wskazane przez premiera w bardzo znaczący sposób wzmocnią polską gospodarkę i polskie finanse publiczne. Podkreślił, że zmiany te są istotne, bo konieczne są działania wyprzedzające, "żeby Polska nie znalazła się w sytuacji niektórych innych krajów, które działają z opóźnieniem i muszą dużo bardziej rygorystycznie potem obniżać wydatki i podwyższać obciążenia dla obywateli".

Szef resortu finansów podkreślał, że działania rządu, oprócz tego, że będą wyprzedzające, będą również spokojne i rozłożone w czasie.