Zakładasz firmę w domu? Podatek od nieruchomości wzrośnie o 3000 proc.

autor: Ewa Matyszewska20.10.2011, 05:55; Aktualizacja: 11.11.2011, 15:35
Nieruchomość firmowa

Nieruchomość firmowaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który prowadzi firmę we własnym mieszkaniu, musi liczyć się nie tylko ze wzrostem podatku od nieruchomości. Zapłaci też wyższy czynsz i opłaty komunalne. Może natomiast wrzucić te wydatki w koszty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (57)

  • zniesmaczony(2011-12-27 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem tej "rewelacji", przepis o wyższym opodatkowaniu nieruchomości przeznaczonej pod działalność funkcjonuje od dawna. Durne dziennikarstwo, a raczej "nowinkarstwo"

    Odpowiedz
  • Zorro(2011-11-07 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Ilonko,a propo czynszu...główny składnik to ciepło z węgla naszego bogactwa naturalnego a dalej energia elektryczna .Dzieki tym bogactwom(siarka,miedż no i oczywiscie węgiel) powinno nam Polakom żyć się o wiele lepiej a tu nam dokładają-energia elektryczna ma wzrosnąć o 20%,węgiel też.Gospodarzy mamy do d...y.

    Odpowiedz
  • Zorro(2011-11-07 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Kochani...cały czas podpowiadacie urzędasom swoje dobre pomysły,a oni znów kombinują jak te Wasze pomysły zniszczyć.W biurowcu w jednym pokoju 100 firm ?Zmienią przepis ,że firma musi mieć osobne pomieszczenie.A może firmę otworzyć w M-1(W TRUMNIE) TO TEŻ POMIESZCZENIE I MIESZKANIE DOŻYWOTNE I NIE MOZNA SIĘ WYMELDOWAĆ ANI ZMIENIĆ adresu.

    Odpowiedz
  • pracownik wydz podatków(2011-11-03 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    ABCD ciekawa jestem jak państwo i samorządy miały by Twoim zdaniem funkcjonować bez podatków? Myślisz że jakiś milioner zasponsorowałby drogi i wszystkie prace prowadzone w Twoim mieście? Podatki wprowadzone przez samorządy służą wydatkom tych samorządów i akurat nie chodzi o pensje Pani Zosi w urzędzie która je pączki i pije kawe cały dzień według powszechnej opinii bo na te cele dostaje fundusze od państwa ale na to żebyś nie połamał nogi na schodach i nie potykał się o puszki na ulicy i wiele innych wydatków każdej gminy

    Odpowiedz
  • pracownik wydz podatków(2011-11-03 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 sierpnia 1992 r. (sygn. akt SA/Wr 650/92), w którym sąd orzekł, że art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który uzależnia zastosowanie wyższej stawki podatku od tego, czy budynki lub ich części zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej, wymaga wyłączenia ich funkcji mieszkalnych i innych związanych z zamieszkiwaniem budynku. Tzn jeśli masz tylko zarejestrowaną firmę w mieszkaniu a nie przyjmujesz klientów i nie wykonujesz pracy w domu tak jak np przedstawiciele zatrudnieni na podstawie umowy agencyjnej nie musisz płacić podatku w wyższej stawce bo odbierasz tylko poczte i wystawiasz faktury z tym adresem a nie wykonujesz działalności, chyba że zależy Ci na kosztach to wtedy wykazujesz powierzchnię i odliczasz dochodówkę i płacisz wyższy podatek jak należy.

    Odpowiedz
  • Ilona(2011-10-24 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wliczasz czynsz z mieszkania itp. do kosztów działalności to PŁAĆ większy podatek. A jak czynsz płacisz z kieszeni to płać jak za mieszkanie.
    Chyba uczciwe.

    Odpowiedz
  • abcd(2011-10-23 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    to za malo,
    ja proponuje wprowadzic powszechny podatek od deszczu,
    powszechny podatek od wydychanego dwutlenku wegla,
    podatek od lisci z drzew ktore spadly z drzew ktore latem ogladam,
    podatek od glupoty poslow. Mysle ze palikot dotrzyma slowa, i zrobi to przyjazne panstwo.

    Odpowiedz
  • paseo(2011-10-23 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    No i co z tego ??? Chyba jest roznica miedzy 67 zl dla emeryta a 1000 dla firmy,prawda?
    Poza tym zawsze mozna sobie wynajac lokal a nie rejestrowac sie w mieszkaniu,co prowadzi do bardzo niemlilych mozliwosci jak chocby kontrola skarbowki,czy i ile naprawde powierzchni sie wykorzystuje.

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy?(2011-10-23 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie opanujcie się nikt nie chce płacić podatków. od domu jednorodzinnego z działką 1000m2 płacę gminie 250zł rocznie, gdy zarejestruję działalność zapłacę 3x tyle. . W stosunku do kosztów innych działalności nie jest to aż tak dużo. Czy to sprawiedliwe?
    Były prezydent A.K zablokował ustawę o 50% podatku dla najbogatszych jako niesprawiedliwą. do dziś nie znam na czym ta niesprawiedliwość polegała. Nikt z dziennikarzy nie rozpisywał się - ponieważ ich to by również ta niesprawiedliwość dotknęło.
    Może ktoś mi wytłumaczy na czym ona polegała. Dziś widzę że miał rację jego żona i córka maja pracę u Waltera w TVN, a tam podobno za jeden występ płacą minimum 10tys.zł. czy to sprawiedliwe? Stąd właśnie ruch oburzonych cz odrzuconych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leo(2011-10-22 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Pozdrowienia dla przedsiębiorczych lemingów!

    Odpowiedz
  • Janusz(2011-10-22 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    a jak ja nie mam biura , wszystkie faktury, urzędowe opcje ma moj ksiegowy a ja mam prace zdalną to co ?

    Odpowiedz
  • h-n-s(2011-10-22 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej głosujcie na Bandę Czworga to mnie będziecie mieli... by żyło się lepiej.

    Odpowiedz
  • KK(2011-10-22 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wynajmuje część piwnicy na dzialalność gospodarczość i płacę od czynszu podatek,a oprócz tego płacę z tego względu(dzialalność gosp. w domu): o 2/3 wiekszy podatek od nieruchomości, zużycie prądu z czesci wynajm. jest mnożone przez specjalny dużo wiekszy współczynnik, tak samo naliczana jest woda i tak dalej. Faktycznie jestem co najmniej 5-ciokrotnie opodatkowana za jeden dochód z wynajmu na dzialalność gosp. KK

    Odpowiedz
  • KCz(2011-10-22 05:09) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy nieżyciowe, a komentarz nr 20, cytuję: "Już lepiej być bezrobotnym" oddaje ich skutek w skrajnych przypadkach. Przy tak dużym bezrobociu zamiast ułatwiać, to utrudnia się ludziom prowadzenie działalności gospodarczej na własną rękę.

    Odpowiedz
  • wlad(2011-10-22 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    najlepsze rozwiązanie to zapłacić kilka groszy za adres w tzw. wirtualnym biurze i po krzyku. Nie dość, że kasa zostaje w kieszeni to jeszcze w skrzynce pocztowej syfu nie ma

    Odpowiedz
  • HL(2011-10-22 00:09) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom bredzenia w komentarzach pod tym artykułem niestety jest wynikiem niezdrowego wywoływania taniej sensacji przez "Gazetę Prawną", która jest niby-prawniczą bulwarówką...

    Odpowiedz
  • kpt. Nemo(2011-10-21 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    POLAK, TO NAJCHĘTNIEJ NIE PŁACIŁBY ŻADNYCH PODATKÓW, SKŁADEK UBEZPIECZENIOWYCH, A I TAK PRZYCHODZIŁBY POTEM DOMAGAĆ SIĘ OD PANSTWA WSZYSTKIEGO! POPATRZCIE NP. NA KRAJE SKANDYNAWSKIE, ALBO NIEMCY. TAM PANSTWO DAJE WYSOKIE śWIADCZENIA , BO MA Z CZEGO, PONIEWAŻ OBYWATELE PŁACĄ TAM WYSOKIE POATKI. TAKA JEST PRAWDA, I MNIEJSZA O TO, CZY KOMUŚ SIĘ ONA PODOBA LUB NIE PODOBA.

    Odpowiedz
  • x(2011-10-21 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    sami sobie jesteście winni, dalej głosujcie na "sprawdzone" partie

    Odpowiedz
  • i brawo ryżoland(2011-10-21 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    Chcieliście to macie, "żeby żyło się lepiej", no to jak POmożecie, nooo, ha ha ha

    Odpowiedz
  • ms(2011-10-21 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie zielone światło dla przedsiębiorców.

    Odpowiedz