Urzędnicy skarbowi sprawdzają posiadany majątek podatnika zazwyczaj w trakcie postępowań dotyczących zatajenia dochodów. Gdy podatnik powołuje się na odłożone pieniądze, powinien mieć dokumenty potwierdzające ich pochodzenie.
1. Czy można się powołać na oszczędności

Podatnik prowadzi firmę. Kupił właśnie mieszkanie z kilkuletnich oszczędności. Czy fiskus może sprawdzić, skąd podatnik wziął środki na kupno mieszkania?

2. Czy każdy dochód trzeba rozliczyć
Reklama

Podatnik od 3 lat zarabia, pracując w różnych firmach. Czasem jest to etat lub jego część, czasem umowa cywilnoprawna. Część pieniędzy ma też z odsetek z lokat bankowych. Czy rozliczając się z urzędem skarbowym w każdym przypadku podatnik musi wskazać źródło przychodów?

3. Czy urząd zainteresuje się wydatkami

Reklama

Podatnik kupił dwa luksusowe samochody. Czy takie wydatki mogą zainteresować fiskusa?

4. Czy urzędnik określi zatajoną kwotę

Urząd skarbowy sprawdza podatnika pod kątem zatajenia przychodów. Podatnik powołuje się na oszczędności z pracy w latach 80. w USA. Niestety nie ma dowodów, które by potwierdziły, że w USA przebywał i zgromadził w ten sposób oszczędności. Czy różnica między wydatkami a przychodami zadeklarowanymi do opodatkowania w Polsce będzie przychodem z nieujawnionych źródeł?

5. Czy zgromadzone mienie to majątek

Urząd skarbowy, sprawdzając podatnika pod kątem ukrywania przychodów, bada m.in. jego mienie. Czy mienie to majątek podatnika?

6. Czy ważny jest czas uzyskania przychodów

Urząd skarbowy rozpoczął wobec podatnika postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł przychodów w związku z kupnem dwóch domów. Większość inwestycji podatnik sfinansował ze środków własnych – oszczędności. Czy ważny jest moment uzyskania przychodów, za które majątek został nabyty?

7. Czy podatnik zapłaci 75-proc. PIT

U podatnika urzędnicy zakończyli kontrolę w zakresie zatajonych źródeł przychodów. Urząd ustalił, że podatnik zataił 100 tys. zł przychodu. Miały to być oszczędności trzymane przez 10 lat w skarpecie. Czy od tej kwoty trzeba będzie zapłacić 75-proc. podatek?

8. Czy w decyzji są obliczone przychody

Urząd skarbowy sprawdza, czy podatniczka nie ukryła części przychodów. Gdy urzędnicy pytają ją o pochodzenie majątku, powołuje się na darowizny i oszczędności. Czy urząd oblicza wysokość zatajonych przychodów?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Kiedy fiskus zainteresuje się oszczędnościami.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania WSZYSTKIE powyższe pytania.