Podatnik, który zamierza wynająć mieszkanie lub dom, będzie musiał uzyskane w ten sposób dochody opodatkować. Rozliczeń z fiskusem może dokonywać m.in. według skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc. lub ryczałtem ze stawką 8,5-proc.
Każda osoba, która zarabia na wynajmie nieruchomości, musi ten fakt wykazać przed fiskusem. Ważny dla podatnika jest wybór formy opodatkowania. Od dobrze podjętej decyzji w tym zakresie będzie bowiem zależeć wysokość obciążeń podatkowych.
Dochody z prywatnego najmu można rozliczyć albo według skali PIT, albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy zadośćuczynienie trzeba opodatkować i wykazać w zeznaniu

Podatnik jest współwłaścicielem mieszkania, które było przedmiotem najmu. Najemcy uzyskali w latach 80. XX wieku prawo do zasiedlania tego mieszkania na podstawie tzw. szczególnego trybu najmu. Ustawa o ochronie praw lokatorów nałożyła na właścicieli obowiązek zawarcia umowy najmu z najemcami. W związku z niewywiązywaniem się najemców z umowy podatnik wypowiedział umowę. Najemcy po upływie terminu nie wyprowadzili się, w związku z czym podatnik złożył pozew o eksmisję. Do dziś osoby te pozostają w mieszkaniu podatnika na podstawie wyroku sądu. Podatnik otrzymuje comiesięczną rekompensatę (odszkodowanie) w wysokości czynszu, jaki najemcy opłacali do czasu rozwiązania umowy najmu lokalu. Czy to zadośćuczynienie powinno być opodatkowane?

Czy ryczałt ewidencjonowany trzeba wpłacać co miesiąc

Od września podatnik będzie wynajmował mieszkanie. Kwota czynszu została określona w umowie na 1,5 tys. zł. Podatnik będzie opłacał ryczałt ewidencjonowany. Czy będzie musiał wpłacać co miesiąc podatek do urzędu skarbowego?

Czy ryczałtowiec musi złożyć zeznanie z dochodami z najmu

Podatnik od czerwca rozpoczął wynajmowanie mieszkania. Rozlicza się ryczałtem. Czy będzie musiał uzyskane w 2011 roku dochody wykazać w zeznaniu podatkowym?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Jak opodatkować prywatny najem.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania WSZYSTKIE powyższe pytania