Ustawa o VAT zakazuje odliczenia podatku w przypadku nabycia usług gastronomicznych i przepis w tym zakresie się nie zmienił. Jak przypomina w rozmowie z nami Marek Wojda, doradca podatkowy w Baker & McKenzie, do końca 2010 r. obowiązywała jednak ogólna zasada identyfikowania towarów i usług dla celów VAT za pomocą przepisów statystycznych (PKWiU z 1997 r.), które rozróżniały wówczas wyraźnie usługi gastronomiczne i cateringowe.

– Pozwalało to argumentować, że wymieniony zakaz nie obejmuje cateringu. Interpretację tę powszechnie podzielały organy podatkowe, zezwalając na odliczanie VAT od cateringu, o ile zakup wiązał się z działalnością opodatkowaną VAT – podkreśla Marek Wojda.

Od 1 stycznia 2011 r. ogólne odesłanie do przepisów statystycznych zostało zniesione w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Co więcej, stosowana od 2011 r. dla celów VAT Polska Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU z 2008 r.) nieco inaczej klasyfikuje te usługi. W konsekwencji odwoływanie się do PKWiU nawet pomocniczo jest obecnie bezcelowe.

Według Marka Wojdy termin „usługi gastronomiczne” należy interpretować, stosując przede wszystkim wykładnię gramatyczną. Czy w takim razie pojęcie „usługi gastronomiczne” obejmuje w języku polskim również catering?

– Na szczęście tym razem podatnicy mogą pozostawić tego rodzaju niuanse językoznawcom. Ich rozwikłanie nie jest konieczne dla stwierdzenia, czy przysługuje odliczenie VAT – uspokaja Marek Wojda.

Ekspert podkreśla, że zgodnie z tzw. klauzulą stałości wynikającą z prawa unijnego po przystąpieniu do UE ustawodawca krajowy nie może bez odpowiedniego upoważnienia rozszerzać ograniczeń w prawie do odliczenia na nowe sytuacje. Skoro przed 2011 rokiem faktycznie podatnicy korzystali z odliczenia VAT przy nabyciu usług cateringowych, nawet gdyby uznać, że catering to forma usług gastronomicznych, obecnie korzystają z ochrony klauzuli stałości i mogą kontynuować odliczanie na starych zasadach.

Ważne!

Catering to usługa zewnętrzna dla firm. Podmiot wykonuje we własnym zakresie (własne zaplecze, materiały, transport) obsługę gastronomiczną przyjęć, imprez, bankietów i konferencji