Podatnik, sprzedając kawę, herbatę i inne napoje bezalkoholowe, powinien stosować 23-proc. stawkę VAT, gdyż nie jest to usługa cateringowa.
Podatnik stosuje do usług cateringu 8-proc. stawkę preferencyjną, natomiast sprzedając wraz z tymi usługami kawę i herbatę (wraz z dodatkami), napoje bezalkoholowe gazowane oraz wody mineralne, wykazuje to w osobnej pozycji ze stawką 23-proc.
Według poznańskiej izby postępowanie podatnika jest właściwe. Podstawową 23-proc. stawkę podatku obniża się do 8 proc. dla pewnych towarów i usług. Jako opodatkowane stawką 8-proc. zostały wymienione m.in. usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży: napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc., napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych niegazowanych, wód mineralnych, innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką 23-proc.
W analizowanej sprawie, mamy do czynienia z dwoma odrębnymi przedmiotami transakcji: usługą cateringową, gastronomiczną, opodatkowaną 8-proc. VAT, oraz dostawą towaru – kawy, herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych oraz wody mineralnej, która podlega opodatkowaniu stawką 23-proc.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2011 r. (nr ILPP2/443-560/11-2/MR).