Coraz więcej osób, płacąc czynsz czy rachunki za media, korzysta z okienek kasowych dostępnych np. w hipermarketach i galeriach handlowych. Już wkrótce w ten sam sposób będzie można zapłacić podatek. Wszystko za sprawą nowej ustawy o usługach płatniczych, którą właśnie przyjął Senat.

Wprowadza ona na rynek usług finansowych instytucje płatnicze oraz biura usług płatniczych. Takim biurami po wejściu w życie ustawy staną się m.in. funkcjonujące obecnie okienka płatnicze (kasowe), co potwierdza Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów. Ustawa jednocześnie zmienia Ordynację podatkową, umożliwiając wpłatę podatku za pośrednictwem instytucji płatniczej (zapłata gotówkowa i bezgotówkowa) oraz biura usług płatniczych (zapłata gotówkowa).

– Możliwe będzie uregulowanie należności podatkowych np. w okienku kasowym w sklepie, pod warunkiem że przedsiębiorca prowadzący sklep będzie spełniał wymogi wskazane w ustawie o usługach płatniczych – komentuje Adrian Stępień, ekspert w firmie doradczej KPMG.