Zakazane jest urządzanie w kasynach gry poker, w którym uczestnicy grają między sobą, z wyjątkiem urządzania turniejów gry poker na podstawie udzielonego zezwolenia.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 22396/11), podmiot urządzający turniej pokera uiszcza opłatę za udzielenie zezwolenia. Resort podkreślił, że opłaty tej nie można utożsamiać z podatkiem od gier. Podatnikami są uczestnicy turnieju, stąd nie można mówić o podwójnym opodatkowaniu turniejów pokera organizowanych w kasynach.

Podstawę opodatkowania stanowi kwota wygranej pomniejszona o kwotę wpisowego za udział w turnieju. W konsekwencji podmiot urządzający turnieje pokera będzie tylko płatnikiem podatku od gier. Kasyno jako płatnik przed wypłatą wygranej uczestnikowi turnieju pobiera kwotę podatku od gier i wypłaca uczestnikowi wygraną pomniejszoną o tę kwotę.

Ministerstwo Finansów podało, że w 2010 roku z tytułu opodatkowania podatkiem od pokera rozgrywanego w formie turnieju gry do budżetu państwa wpłynęło 134 tys. zł. Wpływy z tego tytułu w skali całego sektora mają charakter marginalny, stanowią 1 promil łącznej kwoty podatku od gier uzyskanego z kasyn gry w roku 2010.

Resort wskazał również, że obszar gier hazardowych, ze względu na swoją specyfikę, nie jest obszarem podlegającym harmonizacji w ramach Unii Europejskiej. Każdy z krajów członkowskich we własnym zakresie określa zasady regulujące rynek gier hazardowych w swoim kraju.