W wielu miejscowościach wypoczynkowych koniec roku szkolnego to początek działalności sezonowej. Jedną z form zarobkowania w tym okresie jest najem, który trzeba rozliczyć w urzędzie skarbowym

Czy każdy najem trzeba opodatkować

Podatnik będzie wynajmował dom letniskowy na Helu. Szacuje, że zarobi na tym wynajmie ok. 12 tys. zł przy założeniu, że przez całe lato będzie miał klientów. Czy taki zarobek też trzeba opodatkować?

Czy uwzględniać koszty podatkowe

Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą polegającą na sezonowym wynajmie nieruchomości. Czy może w rozliczeniach z fiskusem uwzględniać koszty uzyskania przychodów?

Czy najem może być zwolniony z podatku

Podatniczka wynajmuje trzy pokoje. Czy zarobione w ten sposób pieniądze mogą być zwolnione z podatku dochodowego?

Czy najem można rozliczać kartą

Podatnik zamierza wynajmować pokoje w domu letniskowym w Darłowie. Chciałby rozliczać uzyskiwane przychody na zasadach karty podatkowej. Czy będzie to możliwe?

Czy dochód z najmu jest opodatkowany PIT

Podatniczka chce rozliczyć pieniądze uzyskane z najmu domków kempingowych na zasadach ogólnych. Będzie to najem prywatny. Czy dochody z tego tytułu może opodatkować według skali PIT?

Czy domek można traktować jak pokój

Podatnik kupił 5 domków turystycznych, w których są świadczone usługi hotelarskie. Przedmiotem najmu są domki turystyczne jako całość. Czy przy opodatkowaniu kartą podatkową domek turystyczny można liczyć jako pokój?

Czy można płacić ryczałt od najmu

Podatnik od lipca do września będzie wynajmować dwa domy letniskowe. Czy jako formę rozliczeń z fiskusem może wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Czy zarejestrować najem w gminie

Rolnik wynajmuje latem dwa piętra swojego domu studentom, którzy przyjeżdżają w czasie wakacji na praktyki. Czy musi zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej w gminie?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć najem sezonowy
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedz na WSZYSTKIE powyższe pytania